Nedávný útok na turisty v egyptském letovisku Hurghada byl pro něj šok.

Zvlášť proto, že pár dní předtím pobýval v jiném turistickém středisku na pobřeží Rudého moře v letovisku Marsa Alam.

Cítil se bezpečně

„Cítil jsem se tam celkem bezpečně," konstatoval pardubický zpěvák Petr Dvořák, který v Egyptě strávil přelom roku.

„Je pravdou, že dost lidí mě od cesty do Egypta odrazovalo. Tvrdili, že tam není bezpečno. S kolegy jsme chtěli dokázat, že se Evropané do této arabské republiky v severovýchodní Africe nemusí bát cestovat," podotkl Petr Dvořák, který byl jednou z hvězd silvestrovské VIP party v jednom z luxusních pětihvězdičkových resortů v egyptském letovisku Marsa Alam.

„Snažili jsme se pobavit návštěvníky tohoto luxusního hotelu, mezi které patřili hlavně Češi, Poláci, Němci, Rakušané, Dánové a Švédové. Pozitivní bylo, že publikum reagovalo velmi příjemně i na písničky, které třeba nemohlo znát," nechal se slyšet pardubický interpret, podle něhož se na akci zpívalo hlavně anglicky, italsky a česky.

Spolu s ním se „egyptské mise" zúčastnil i zpěvák Bohuš Matuš, italské duo Davide Mattioli a Andrea Andrei či zpěvačka Milly.

„Původně s námi měl do Egypta vyrazit také zpěvák Bohouš Josef, ale toho nakonec přemluvila přítelkyně, aby nejel. Myslím, že nakonec mohli jen litovat," vyjádřil se pro Deník Petr Dvořák.

Ten po silvestrovském koncertu zamířil hned na další.

Novoroční párty

Novoroční párty se konala v letovisku El Quseir.

„Když jsem přijel do tohoto historického města, které bylo založeno přibližně před pěti tisíci lety, připadal jsem si, jako že jsem se ocitl někde v Kosovu po konci občanské války. V tu chvíli mi nepřišlo, že by tu bylo nějak bezpečno. Beduíni zahalení v hábitech zpočátku nevypadali nějak přátelsky, ale jakmile jsem vystoupil z auta, hned jsem tento pocit zapudil. Byli milí. Nabízeli nám banány a pomeranče," smál se pardubický zpěvák.

Ten byl jedním z evropských interpretů, kteří v tomto letovisku vystupovali hlavně pro místní obyvatele.

„Trochu jsme nevěděli, co máme od této akce čekat. Dorazila spousta zahalených muslimek a my netušili, jak naši hudbu přijmou. Pak ale za námi přišly, fotily se s námi, bylo na nich znát, že se jim naše vystoupení líbila. Blonďaté přítelkyně italských zpěváků zase naopak tančily s egyptskými dětmi, takže to byl moc příjemný novoroční koncert," shrnul Petr Dvořák, který měl možnost zavítat i do typické muslimské školy.

„Pozval nás tam přímo starosta tohoto letoviska a bylo to velmi zajímavé setkání. Přece jen není úplně běžné, když člověk vidí, jak se šestileté děti několikrát denně na koberečku modlí. Přinesli jsme jim i nějaké dárky a hračky. Dohodli jsme tam, že někdy v budoucnu by mohlo dojít ke spolupráci egyptských dětí s dětmi z českých Klokánků," dodal mladý zpěvák.

Brzký návrat?

„Pokud to dobře dopadne, vypadá to, že bychom se tam v blízkém budoucnu mohli vrátit. Osobně bych to udělal velmi rád, ať už pracovně nebo soukromě. V Egyptě jsem byl poprvé, líbilo se mi tam a udělal jsem si vlastní obrázek o tom, jak to zde vypadá," pravil Petr Dvořák, který měl čas i na šnorchlování v Rudém moři.

„Moře bylo krásně čisté, korály nádherné. Voda měla 25 stupňů Celsia. Jen ten návrat do Česka byl trochu drsný," pravil pardubický zpěvák, jehož v Africe nepotrápila ani žádná faraonova pomsta.

„Před odjezdem do Egypta nás všichni varovali, ať nepijeme vodu z hotelového kohoutku. Jenže hotel měl vlastní čističku a nebyl s tím vůbec žádný problém," ujistil Petr Dvořák, který si nenechal ujít ani výlet do tradiční beduínské vesnice na tříkolkách.

Čaj s beduíny

„Dali jsme si s beduíny vodní dýmku a čaj. Byl to rozhodně zážitek. Určitě to nejsou žádní zatvrzelí maniaci, kteří by nám, lidem pocházejícím z křesťanské společnosti, chtěli řezat hlavy. Na druhou stranu, přemlouvat je na změnu víry bych je asi nechtěl," uzavřel pardubický zpěvák.