Ulice, nádvoří, zákoutí starého města se zaplní muzikanty, herci…

Scény na čerstvém vzduchu šperkují i netradiční projekty. Třeba zpěvomat. „Zpěvačka Ridina Ahmedová se skupinou dobrovolných zpěváků připraví pro královéhradecké ulice kouzelný hudební nástroj znějící na přání pro uši náhodných kolemjdoucích," vysvětluje Martina Erbsová, která se o Open air program stará.

Od loňského ročníku se samovolně přidává i tzv. off-off program, který spontánně vytváří divadelníci, umělci a hudebníci, kteří se do výběru OAP nedostali, případně se na základě výzvy nepřihlásili anebo si nezávisle chtějí vyzkoušet veřejné vystoupení. Mezi ně se dostal i Paul Edwards, který na hradeckém soukromém gymnáziu učí angličtinu. „Slavil jsem v hospodě a začal jsem zpívat Twist and shoud od Beatles a oslovili mě organizátoři z divadelního festivalu, ať vystupuju na ulici, tak jsem do toho šel," líčí vznik svého angažmá Paul Edwards.

Ve festivalové mapě naleznou diváci celkem 14 oficiálních míst, tradičně se bude hrát v atriích Městské hudební síně a Radnice, v paláci Komenium, Pivovarském a Malém náměstí a samozřejmě v šapitech v Žižkových sadech. K dispozici bude i Gočárovo schodiště. Dále se bude hrát například na Jižních terasách, na nábřeží a v Café náplavka.

V sobotu se začalo v divadle Drak v deset dopoledne Indiánskou pohádkou, v Klicperově divadle v sedm večer festival slavnostně zahajuje Amadeus, v němž excelují otec a syn – Miroslav a Martin Donutilovi.

Festival Divadlo evropských regionů až do 30. června uvede desítky představení na několika scénách a přivítá  umělce známých jmen. Nebudou mezi nimi chybět režisér Jan Hřebejk, zakladatel divadla Cirk La Putyka Rosťa Novák, hvězda slovenského filmového a divadelního nebe Emília Vášáryová, soubor Slovenského národního divadla,  brněnské Divadlo Husa na provázku, Tmuna Theatr z Tel Avivu, Divadlo VOSTO5, Theatre Mukamas z finského Tampere, Divadlo NIE, Dana Batulková, Martin Huba a mnoho dalších.