Tvář Fera Feniče je vlastně logem Febiofestu: Febiofest je Feničovo dítě, které si už osmnáctý rok hýčká a rok co rok tak trochu křísí z popela. Úspěšně. Hradec Králové patří už pátý rok k velkým českým a moravským městům, kam se festival po skončení svého hlavního pražského programu vydává alespoň s výběrem těch nejzajímavějších titulů.

Hlavní festivalový program v Praze skončil v pátek 1. dubna. Který film a osobnost letošního Febiofestu pro vás zůstanou nejpříjemnějším zážitkem osmnáctého Febiofestu?
Určitě závěrečný host, austrálský režisér Peter Weir. Velká osobnost světové kinematografie, úspěšný tvůrce i v hollywoodských studiích a přitom velmi charismatický a přitom skromný člověk. Jako většina velkých lidí…

Pocítili jste během příprav letošního Febiofestu finanční krizi? Nezúžila možnosti pro výběr filmů?
Febiofest je ve finanční krizi od svého zrodu - každý rok vzniká od nuly a tedy především z nadšení lidí, o čem svědčí i jeho rozpočet, který je nejmenší ze všech obdobných filmových festivalů u nás a přitom jsme největší a nejrozsáhlejší akcí. Letos bylo zvlášť dramatické udržet festival na jeho standardní úrovni, a to, že se to podařilo, je pro mě takový malý zázrak.

Všimla jsem si, že v letošní programové nabídce je méně českých filmů než v letech minulých. Proč?
Českých filmů můžeme uvést tolik, kolik se jich v daném období natočí a které jsou nám k dispozici, nebo jejich úroveň odpovídá našim uměleckým nárokům. Letos jsme uvedli dva velmi nadějné mladé debuty, kterým jsme tak vytvořili prostor pro jejich start k českému publiku. To považuji za smysluplnější, než se soustřeďovat jen na kvantitu.

Který z filmů, jež se octly v nabídce královéhradeckých regionálních ozvěn Febiofestu, byste divákům doporučil?
Myslím, že letošní nabídka je mimořádně zdařilá a dokonce obsahuje i polský film Křtiny, který vyhrál Grand prix letošního Febiofestu. Protože ho vybrali samotní diváci, tak i když já sám jsem ho ještě neviděl, myslím, že ho můžu doporučit. Svoji vizualitou se mi líbí i film Tetro slavného režiséra Francise Forda Coppoly, nebo britská jízlivá komedie Mr. Nice o ve své době nejznámějším britském pašeráku marihuany…

Máte vy sám během festivalu vůbec čas vidět alespoň pár filmů?
Pro mě je festival mým nejvytíženějším pracovním obdobím roku a tak přirozeně, zatímco diváci navštěvují filmy, já v zázemí festivalu hlídám, aby vše klapalo… Proto se mi nikdy nepodaří vidět více než tři čtyři filmy. Stejně to bylo i letos.

Přípravy Febiofestu vám nejspíš zaberou mnoho předchozích měsíců. Máte dostatek času i na svoje další projekty - například televizní?
Febiofest mě stále velmi zaneprázdňuje především tím, že se mi nedaří ho dlouhodobě finančně zajistit. Přitom jde o akci s neobyčejným potenciálem a možností velkého rozvoje, a to nejen v České republice. Rád bych se proto letos věnoval hlavně hledání spoluvlastníka, který by mi právě s těmito věcmi pomohl a tak zároveň i mně umožnil více se věnovat i jiným svým projektům – a hlavně vrátit se i k vlastní režijní tvorbě.

Plánujete letos plnoletý festival do příštích let, byť v drobnostech, proměnit?
Vše záleží právě na jeho dalším finančním a organizačním zabezpečení, protože dosud největší část zodpovědnosti byla na mně a já jsem festival nejen vedl, ale byl i jeho hlavním výkonným ředitelem. Myslím, že festival do budoucnosti má před sebou možnost velkého růstu.

Vím, že čas pro vaši dovolenou nastává každoročně právě po skončení Febiofestu. Kam letos vyrazíte?
Je to tak. Většinou odjedu sám, jen tak s batohem, někam do vzdálených zemí, kde mám absolutní klid a mohu zase si vyčistit hlavu. Letos chci odjet na tři týdny do Indie.

Přijedete letos do Hradce Králové na regionální ozvěny Febiofestu?
Ano, jediný region, který letos navštívím, bude právě Hradec Králové, který patří k našim organizačně i realizačně nejlépe probíhajícím regionálním festivalovým ozvěnám.

Program Febiofestu v Hradci Králové

úterý 5. dubna, multiplex CineStar
20.00 sál 5 SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ, poté film The Town / Město (USA. Poslední akce skupiny bankovních lupičů se neobešla bez rukojmí v podobě manažerky Claire, která by je mohla identifikovat. Vůdce skupiny Doug se rozhodne zjistit pravdu a vzájemná setkání s mladou ženou přerostou v hlubší cit. Režie Ben Affleck, hrají Ben Affleck, Rebecca Hall, Jon Hamm, Blake Lively, Jeremy Renner, Pete Postlethwaite, Chris Cooper, Titus Welliver.)
středa 6. dubna, multiplex CineStar
17.30 sál 5 The Town / Město

20.00 sál 5 Love And Other Drugs / Láska a jiné závislosti (USA. Úspěšný dealer farmaceutik je okouzlen půvabnou Maggie, jejich vztah ale naruší Parkinsonova nemoc… Filmové zpracování autobiografické knihy prodavače viagry Jamieho Reidyho kombinuje několik žánrů od romantické komedie až po melodrama. Režie Edward Zwick, hrají Jake Gyllenhaal, Anne Hathaway, Judy Greer.)

17.30 sál 6 Mr. Nice (Velká Británie. Snímek podle skutečného příběhu Howarda Markse, jenž se v šedesátých letech stal jedním z největších pašeráků marihuany a také nejhledanějším britským občanem. Komedie o muži, který příliš neví, co dělá, ale docela mu to vychází. Režie Bernard Rose, hrají Rhys Ifans, Chloë Sevigny, David Thewlis.)

20.00 sál 6 How do you know / Poznáš, až to přijde? (USA. Stárnoucí Lisa je vyhozena ze softballového týmu a pokouší se začít zcela nový život. Do čerstvého vztahu s narcistním Mattym ale vstupuje optimistický George. Milostný trojúhelník v klasické romantické komedii Jamese L. Brookse. Režie James L. Brooks, hrají Reese Witherspoon, Paul Rudd, Owen Wilson, Jack Nicholson, Kathryn Hahn, Mark Linn-Baker.)
čtvrtek 7. dubna, multiplex CineStar
17.30 sál 5 A Woman, A Gun And A Noodle Shop

20.00 sál 5 Somewhere / Odnikud někam (USA. Minimalistické drama o odcizení v hollywoodském lesku přesně zapadá do filmografie oceňované Sofie Coppolové – na festivalu v Benátkách získalo Zlatého lva pro nejlepší film. Herec Johnny bojuje s depresivní nudou, kterou přetne až jeho jedenáctiletá dcera. Režie Sofia Coppola, hrají Stephen Dorff, Elle Fanning, Chris Pontius, Benicio Del Toro.)

17.30 sál 6 The Christening / Krst / Chrzest

20.00 sál 6 Marieke, Marieke
pátek 8. dubna, multiplex CineStar
17.30 sál 5 Tetro (USA. Formálně vybroušená kombinace fiktivních „vzpomínek“ režiséra dala vznik melodramatickému příběhu imigrantské rodiny umělců, jejichž neshody se táhnou napříč generacemi. Bennie se vydává hledat svého bratra a nalézá divadelní hru, jež může mnohé odhalit. Režie Francis Ford Coppola, hrají Vincent Gallo, Alden Ehrenreich, Maribel Verdú.)

20.00 sál 5 Sound of Noise / Zvuk hluku (Koprodukce Francie – Švédsko. Policista Amadeus bytostně nenávidí jakoukoli hudbu a právě on musí náhle vyšetřovat případ takzvaných akustických teroristů. Skupina svými anarchistické útoky mění dříve nudná prostředí v koncertní sál. Amadeovi nakonec nezbyde nic jiného, než vstoupit do spárů hudby. Režie Ola Simonsson, Johannes Stjärne Nilsson, hrají Bengt Nilsson, Sanna Persson, Magnus Börjeson.)

17.30 sál 6 Maria Larssons eviga ögonblick / Věčné okamžiky (Německo, Finsko, Norsko, Dánsko, Švédsko. Maria žije se svým manželem a dětmi v předválečném Švédsku. Jednoho dne se jí do rukou dostává fotoaparát a prostá žena v sobě objeví nečekaný talent. Tradiční filmový styl navozuje atmosféru dávné doby, aniž by sklouzával k melodramatickým schématům. Režie Jan Troell, hrají Maria Heiskanen, Mikael Persbrandt, Jesper Christensen.)

20.00 sál 6 Rabia / Vztek (Koprodukce Kolumbie – Španělsko. Rosa netuší, že se její milenec José Maria skrývá na půdě panského domu, kde pracuje jako uklízečka. José nešťastnou náhodou zabil předáka na stavbě a teď ji v domě s žárlivostí pozoruje. Romantický thriller získal Cenu poroty na MFF v Tokiu, film je adaptací knihy spisovatele Sergia Bizzioy. Režie Sebastián Cordero, hrají Icíar Bollaín, Martina García, Yon González.)