Pardubický rodák Jiří Vavřina (1944) je členem Unie výtvarných umělců v Hradci Králové. S oblibou se věnuje historickým námětům. Od biblického Šalamouna a královny ze Sáby se v jeho obrazové tvorbě dostáváme k císařskému dvoru Rudolfa II. s postavami magistra Kellyho a záhadami opředené Sirael.

Návštěvníky zaujmou rytířské postavy Zeleného krále, Zámeckého pána, Žárlivého hraběte či Mladé dámy. Rozměrný soubor sedmi obrazů je věnován Shakespearově komedii Sen noci svatojánské. Jiný kulturní poklad připomíná Inferno z Dantovy Božské komedie.

Doba námořních dobrodružství ožívá prostřednictvím obrazu Korzár. Vystaven je i velký model Koráb vyzdobený vavřinovskou malbou. Novější době jsou věnovány masky z benátského karnevalu i nadčasové obrazy vyjad〜řující lidské povahy a nálady. K místu konání výstavy se váže olej Arnoldi na zámku náchodském .

Dobovou atmosféru zvýrazňuje i rámování obrazů a nápaditá instalace některých z nich na malířských stojanech. Výstava v náchodském zámku potrvá do konce září.