Dražbu pořádá královéhradecká obecně prospěšná společnost Butterfly–Aid ve prospěch TyfloCentra Hradec Králové, které poskytuje sociální služby zrakově postiženým.

Tradice

Dobročinnou dražbu pořádá společnost Butterfly–Aid letos již počtvrté. Předchozí tři ročníky přinesly statisíce korun pro děti z Dětského domova v Nechanicích. Peníze jim umožnily absolvovat jazykové kurzy a prázdninové rekondiční pobyty.

Letos se pořadatelé dražby rozhodli pro změnu. „V minulých letech se dražily především obrazy, které namalovaly samy děti z nechanického dětského domova, kam také putovaly získané peníze," říká ředitelka obecně prospěšné společnosti Butterfly–Aid Lenka Černá. „Letos ovšem pořádáme aukci ve prospěch královéhradeckého TyfloCentra, takže jsme se obrátili na východočeskou Unii výtvarných umělců s prosbou o pomoc. A uspěli jsme. Obrazy, litografie, grafické listy a další artefakty nám do aukce darovalo osm východočeských výtvarníků a také zpěvačka Eva Pilarová. Ta nám věnovala fotografii, kterou pořídila v ateliéru dnes již zemřelého akademického sochaře  Josefa Nálepy," dodává Lenka Černá.

V dražbě dnes vedle zmíněné fotografie Evy Pilarové můžete koupit batiku Jany Vondráčkové nazvanou Vítr, dva obrazy Jiřího Šindlera – Samota krajiny a Tajemství letních zrcadel, dvě malby na hedvábí od Lucie Staňkové – Rozsévač a Blízko nad hlavou,  olejomalbu Jana Dingy Kapka rosy, litografii Josefa Bavora Listy a artefakt Jana Skalického Pohodová země.

Kontakt se světem

Peníze získané dražbou obrazů pomůžou zrakově postiženým v TyfloCentru Hradec Králové. „Byla jsem se tam podívat a nadchlo mě, kolik mají vůle vyrovnat se se svým hendikepem, jak jsou nesmírně šikovní… V kontaktu se světem by jim hodně mohla pomoci technika. Konkrétně počítač, který umí převádět psané slovo do zvukové podoby. Je to ovšem velmi drahé zařízení, na které centrum samotné ani zdejší lidé  prostě nemohou dosáhnout. Byla bych nesmírně ráda, kdybychom jim touto dražbou  mohli přispět," říká o adresátech pomoci Lenka Černá.