Ve Filharmonii Hradec Králové ve středu začíná tradiční přehlídka děl současných autorů Hudební fórum 2008. Její letošní ročník se pro inspiraci obrací především na Východ, do zemí bývalého Sovětského svazu. Publikum nemusí mít obavy, o kříšení někdejšího impéria rozhodně nejde. Tvorba těchto uměleckých osobností sice částečně spadá do období existence Sovětského svazu, její povaha ovšem byla a je ryze nesovětská. I proto dokáže s posluchačem živě komunikovat také dnes, což je vlastnost, o kterou se opírá letošní dramaturgie festivalu.

Na středečním zahajovacím koncertě, věnovaném litevské hudbě, uvede vynikající bubeník a bývalý člen slavného freejazzového Ganělinova tria Vladimir Tarasov spolu s Filharmonií Hradec Králové a dirigentem Kasparem Zehnderem svou skladbu Summit pro bicí nástroje a orchestr, zkomponovanou v duchu takzvaného třetího proudu. Další skladbou večera bude „Skambi naktis… Ir žalios pušys skrenda…“ („Pronikavá noc… A zelené sosny se vznášejí…“) Anatolijuse Šenderovase.

Toto dílo je inspirováno výtvarným odkazem významné postavy litevské moderní kultury přelomu devatenáctého a dvacátého století – malíře a skladatele Mikalojuse Konstantinase Čiurlionise. Jedná se o zajímavý projekt vytvořený přímo pro Hudební fórum Hradec Králové, spolu s orchestrem v něm budou účinkovat dva jazzoví hudebníci (vedle Tarasova světoznámý litevský sopránsaxofonista Liudas Mockūnas). Koncert uzavře Symfonie č. 2 skladatelky Onutė Narbutaitė. (mj)