Velký svátek hudby se připravuje ve Smiřicích. Od soboty 12. března tam začíná třináctý ročník festivalu Smiřické svátky hudby. Jeho největší hvězdou je houslový virtuoz Jaroslav Svěcený.

Celá plejáda českých a zahraničních interpretů všech generací i různých hudebních žánrů si během 12 let vychutnala nádherné barokní prostředí, umocněné výbornou akustikou.

Zahájí Bachem

A kdo se představí na deseti festivalových koncertech Smiřické svátky hudby letos? „Hned na zahajovacím koncertu v sobotu 12. března se v nádherném bachovském programu vedle Jaroslava Svěceného představí americký houslista a světově proslulý pedagog Stephen Shipps, sólohobojista Zdeněk Rys a komorní orchestr Virtuosi Pragenses, jehož členové jsou špičkoví hráči předních českých kvartet a dalších renomovaných komorních těles," uvedla marketingová manažerka Lenka Plzová.

V neděli 13. března zahraje publiku dnes již známá violistka Jitka Hosprová, která tento hudební nástroj předvede ve spojení s klavírem. První multižánrový večer tohoto ročníku ve středu 16. března má název Poezie šansonu, kde se poprvé na festivalu objeví zpěvačka Dáša Zázvůrková a herečka Simona Postlerová.

„O den později zazní nádherné skladby Glenna Millera a dalších autorů v podání Big Bandu Václava Kozla, Jaroslava Svěceného, průvodní slovo obstará Alfréd Strejček. Mladá a výrazným sytým hlasem disponující mezzosopranistka Ester Pavlů se spolu s varhaníkem Josefem Kšicou, cembalistkou Jitkou Navrátilovou a historickými houslemi v rukách Jaroslava Svěceného objeví v kapli Zjevení Páně 19. března. V neděli 20. března se publikum může těšit na legendární operní pěvkyni a herečku Soňu Červenou," sdělila Lenka Plzová.

Jak vznikl smiřický festival?
U zrodu Smiřických svátků hudby stál královéhradecký rodák a houslista Jaroslav Svěcený spolu se smiřickým starostou Lubošem Tuzarem. Smiřice u Hradce Králové se tak v roce 2004 staly místem konání 1. ročníku velikonočního hudebního festivalu.
Rok předtím přivedl Jaroslava Svěceného do Smiřic tamní ředitel základní umělecké školy, který se hudbě učil u houslistova dědečka. Vešli do zámku a po otevření dveří do nádherné Zámecké kaple Zjevení Páně bylo jasno – místo jako stvořené pro velikonoční hudební festival!

Projekt SMS*

Tradiční host festivalu, kytarista Lubomír Brabec a skvělý varhaník Pavel Svoboda budou hlavními protagonisty večera ve středu 23. března. Originální projekt SMS* se skladatelem, aranžérem a multiinstrumentalistou Jiřím Škorpíkem, sopranistkou Markétou Mátlovou a dalšími interprety zaplní festivalové prostory svým typickým hudebním projevem ve čtvrtek 24. března. Předposlední večer bude patřit k dramaturgicky nejspecifičtějším: zavede diváky do doby Johanky z Arku, kterou ztvární herečka Jitka Sedláčková. V tento večer se propojí neotřelou formou koncert s divadelním představením.

Závěrečný koncert na velikonoční neděli obstará dámský BonArt Orchestra s klarinetistkou Annou Paulovou.

Již tradiční festivalová výstava byla letos premiérově svěřena vynikajícímu výtvarníkovi a řezbáři Martinovi Patřičnému.