Po deseti letech

David Drábek napsal a inscenoval pokračování příběhu tří sester z Jedlíků čokolády, kteří měli v Klicperově divadle premiéru před třemi lety a jsou dodnes v aktuálním repertoáru divadla.

Ve Velké mořské víle se čas posunul o deset let. Nešťastná a unavená Róza (Pavla Tomicová) provozuje černou sluj, kam se lidé uchylují do naprosté tmy, aby našli cestu sami k sobě a léčili si šrámy na duši a na vztazích. A s Ludvíkem (Jiří Zapletal), nyní zapáleným, snaživým a tak trochu šíleným soukromým očkem, stále marně usilují o děťátko…

Neurotická Helena (Isabela Smečková Bencová)  s Janem  (Jan Vápeník) vychovávají dvojčata, jakési indigové děti,  jejichž jazyku málokdo rozumí, a bojují s ochládajícím vztahem. Na scéně se objevuje i třetí sestra Valérie (Pavlína Štorková). Na invalidním vozíku se náhle zjeví v kuchyni a vypráví o své pouti po světě.  A ve hře je i oslnivě krásný a úspěšný lékař (Jan Sklenář), který už má těch modelek jaksi dost…

K pokračování příběhu tří sester, z nichž každá po svém hledá štěstí, lásku a blízkost, se David Drábek podle vlastních slov nechal inspirovat mnoha změnami, před které jej samotného postavil život v posledních deseti letech. Právě proto jsou bolesti, trápení a pochybnosti každé z postav divákovi tak blízké a pochopitelné.

Promíchal je ovšem s dlouhou řadou neuvěřitelných souvislostí, detailů, slovních hříček a odkazů (Tomášem Sedláčkem počínaje a Franzem Kafkou konče), že divák hltá každou udičku a nemůže se dočkat, až se chytí na tu další. Co ještě přijde po supermanovi, mučení doktora písní Mýdlový princ, nafukovacím samopalu z Tesca a zrzce, která chce vždycky? Ano, Ludvík jí žížaly, ale to stále ještě není všechno.

Na dno sil

Velká mořská víla přinesla do repertoáru Klicperova divadla další titul, kvůli kterému stojí za to vzít si svoje nejlepší šaty a dopřát si dvě hodiny skvělého času v hledišti. David Drábek totiž umí napsat a poslat do světa kus, který člověku rozumí, ale taky se ho ptá, sahá si na něj, občas dojímá a často rozesmívá až k slzám.

Davidu Drábkovi s Velkou mořskou vílou nesmírně pomohli i všichni kolem: výkony herců (Pavla Tomicová, Pavlína Štorková a Jiří Zapletal si možná sáhli až na hranice svých fyzických možností) jsou obdivuhodné, a stejně jako v ostatních Drábkových, i tentokrát je mimořádnou součástí inscenace hudba Darka Krále.