„Snažíme se upoutat mladší ročníky, které takzvanou klasickou hudbu nevyhledávají – možná i kvůli tradičnímu prostředí a trochu svazujícím konvencím,“ říká Marcela Jakubská z Filharmonie Hradec Králové. „Řada nazvaná Klasika jinak, kterou jsme začlenili do letošní programové nabídky, zavede návštěvníky na netradiční místa.“

Klasika jinak

Hned první, zahajovací koncert nové sezony Filharmonie Hradec Králové v sobotu 13. září se uskuteční na jednom z nejkrásnějších míst města – v Jiráskových sadech. Zdejší altán je častým svědkem koncertů, takže jeho volba nikoho příliš nepřekvapí. To druhý koncert zářijového programu zamíří přímo do starého skladu někdejšího Vertexu v centru města.

Hala téměř vybydleného objektu už hostila nejednu avantgardní výstavu a na nezájem návštěvníků si nemohla stěžovat. Klasickou hudbu sem ovšem ještě nikdo nepřivedl. „Není to jednoduché,“ říká v této souvislosti Marcela Jakubská. „Sklad je bez oken a nemá ideální akustiku, takže čas, který do koncertu zbývá, musíme věnovat některým účelovým úpravám interiéru.“

Ve čtvrtek 18. září pak v tomto netradičním prostředí zazní čtyři zajímavé skladby v podání Filharmonie Hradec Králové za řízení dirigenta Andrease Sebastiana Weisera, který se do tohoto projektu odvážně pustil. Na programu je symfonie Coriolan Ludwiga van Beethovena, píseň Shaker Loops Johna Adamse, moderní elektronická skladba s postupy vážné hudby od Petra Wajsara Drum'n'Berg a symfonie Franze Schuberta Nedokončená. Součástí koncertu v tomto netypickém prostředí bude i videoprojekce tria Michal Kindernay, Jan Pražan a Ivan Hos a řada doprovodným světelných efektů.

Další koncerty řady Klasika jinak se kromě sálu Filharmonie uskuteční také v divadelním studiu Beseda a ve dvoraně Univerzity Hradec Králové.