V sobotu a také v neděli se zde příchozí dozví něco o mlácení obilí, zpracování lnu nebo nahlédnou pod ruku lidových řemeslníkům. Akce s názvem Jak se dříve hospodařilo se ve skanzenu koná jednou za dva roky, řekla Bohuslava Obolecká z Souboru lidových staveb Vysočina.

"Mimořádně se o víkendu rozklape mlýnice s varnou povidel a roztopí se chlebová pec ve statku z Mokré Lhoty," řekla Obolecká.

Návštěvníci pak mohou ochutnat chlebové placky, takzvané podplamenice, buchty, hospodyně též utlučou máslo a nabídnou tvarohové tobolky. Příchozí však nemusí jen přihlížet, hnětení těsta či tlučení másla si mohou vyzkoušet, dodala Obolecká.

"Procházku zpříjemní také podívaná na šikovné ruce perníkářky, hrnčíře, kováře, nožíře, výrobce hrábí, dřevěných nádob a hraček. Dráteníkovi mohou lidé donést rozbité hrnce na opravu," řekla Obolecká.

Oblíbenou a vyhledávanou pomocí se stala odborná poradna pro majitele lidové architektury. I tentokrát budou ve skanzenu odborníci připravení zodpovídat dotazy, dodala Obolecká.