Na Hawaii Fest zamíří i Morčata na útěku

Předměřice nad Labem – V areálu Hawaii u Správčického písníku se v pátek od 14 hodin uskuteční první ročník hudebního open air festivalu Hawaii Fest. „Chceme dát prostor především začínajícím kapelám a rádi bychom, aby se z Hawaii Festu stala tradice. Jedná se o jakési zakončení letošní festivalové sezony,“ řekl pořadatel René Dokoupil. „Festival se uskuteční určitě, a za každého počasí,“ reagoval organizátor na nepříjemnost, kdy plakáty někdo přelepil oznámením, že se festival ruší. Na Hawaii Festu vystoupí celkem devět kapel, zřejmě největšími lákadly by se měly stát skupiny Morčata na útěku, Tortharry, Czech Sepultura Revival a Hirošima. (čer)

Do Hradce míří stovky trucků a americké tahače

Hradec Králové – Zdejší letiště bude o víkendu hostit setkání majitelů a obdivovatelů nákladních aut, dodávek i tahačů nazvané Truckfest. Pořadatelé očekávají účast kolem čtyř set vozidel včetně atraktivních amerických trucků. Kromě tradiční spanilé jízdy pěti desítek vybraných nejhezčích trucků ulicemi města, která začne v sobotu v 11 hodin, se návštěvníci mohou těšit například i na jízdy zručnosti, sprint nebo soutěže o nejhezčí truck. Areál bude pro návštěvníky otevřen v sobotu i v neděli v 9 hodin a první den potrvá program až do noci, od 21 hodin je totiž připraven koncert skupiny Teplá buchta. V neděli program skončí už odpoledne.

Hradec Králové – Labyrint lan. Tak se nazývá lanový víkend pořádaný občanským sdružením Prostor pro v Šimkových sadech. Vedle lanových překážek nabídne i další pohybové aktivity, výstavu graffiti, malování na přírodní materiály pro nejmenší, hudbu a další. V sobotu budou moci zájemci šplhat po lanových překážkách od 10 do 18 hodin, v neděli do 16 hodin.

Hradec Králové – Šrámkův statek v Pileticích na okraji krajského města v sobotu uvidí premiéru Dočesné, slavnosti ukončující sklizeň chmele v duchu lidových tradic. Návštěvníci uvidí zvyky a obyčeje spojené s tímto svátkem, milovníci piva mají možnost ochutnat různé druhy piva a podobně. Program začne v 10 hodin pohádkou pro děti, ve stejné době bude otevřena i roubena s etnografickou expozicí. O hodinu později začne příchodem česáčů folklorní program.

Modýlky letadel se utkají ve vzduchu

Hradec Králové – Atraktivní podívanou nabídne návštěvníkům o víkendu modelářské letiště u Terna na Slezském Předměstí. Od 9 do 16 hodin zde návštěvníci uvidí modelářské soutěže s létáním a vzdušnými souboji se stuhou. V sobotu bude na programu mezinárodní soutěž leteckých modelů polomaket v měřítku 1:12 se spalovacím motorem, v neděli mají při národní soutěži létat menší a pomalejší modely poháněné elektromotorem. (čer)

V neděli budou v rámci Dnů evropského dědictví 2010 zpřístupněné výjimečné královéhradecké stavby a prostory. Jednou z nich je Magistrát města Hradec Králové, dříve Okresní a finanční úřad, který byl dle návrhů architekta Gočára vystavěn v letech 1935–36. Pro návštěvníky jsou připraveny tři prohlídky obohacené o odborný výklad o architektuře objektu. První prohlídka začíná ve třináct hodin, druhá ve čtrnáct hodin a poslední z nich v patnáct hodin.