Kapacita sklepa je asi 8400 lahví. Zájemci si budou moci lahodný mok uložit do uzamčené schránky o kapacitě až 81 lahví. Pronájem schránky přijde na 810 korun za rok. "Zatím tam již s kamarády nějaké víno máme. Věříme, že pro milovníky vína a hor bude naše nabídka zajímavá," řekla majitelka Luční boudy Klára Sovová.

Případní klienti by asi neměli moc váhat, protože kapacita sklepa je omezená. Pokud by si každý z nich uložil maximální počet lahví, dostalo by se jen na několik desítek zájemců. "Ve vinném sklepě je stálá teplota a vlhkost a jeho vhodnost pro uložení vín nám potvrdili vinařští odborníci," řekl Sovová.

Luční bouda s kapacitou 160 lůžek je nejstarší boudou v hřebenové části Krkonoš a patří k nejstarším horským objektům ve střední Evropě. Její historie sahá do 16. století. V roce 1938 při vyklízení českého pohraničí shořela a v letech 1939 až 1940 byla zrekonstruována a dostavěna do dnešní podoby. Bouda se také pyšní nejvýše položenou restaurací v Čechách.

Uložení vína na různých neobvyklých místech není v České republice ani v cizině výjimečné. Například Vinné sklepy Lechovice od roku 2000 ukládají několik stovek lahví sektu na dno Vranovské přehrady. Mostecké Vinařství Chrámce ukládá svá vína do archivu, který se nachází pod kostelem Nanebevzetí panny Marie v hloubce 20 metrů pod zemí.

Loni byl do světové knihy rekordů zapsán vinný sklep, který patří k panoramatické restauraci v kanadském Torontu a nachází se ve výšce 351 metrů nad zemí. V unikátním sklípku je uloženo 9000 lahví vína. Vůbec největší podzemní vinný sklep na světě je u Kišiněva v Moldávii. Osmdesát metrů pod povrchem v padesátikilometrovém labyrintu bývalého dolu je ukryto 1,5 milionu lahví vína.

 

Zdeněk Rychtera