Populární hudebník a autor úspěšného artrockového projektu Vivaldianno zavítá spolu s houslovým virtuózem Jaroslavem Svěceným i do Pardubic. Již v úterý 5. června se tu od devatenácti hodin představí   s pokračováním Vivaldianna, tentokrát se dvanácti novými skladbami. O vzniku tohoto projektu, hudbě a budoucích plánech hovořil hudebník Michal Dvořák.

Věnujete se převážně rockové hudbě, ale nevyhýbáte se ani různým žánrům. Který je vám osobně nejbližší? Co vás na hudbě nejvíce baví?
Určitě filmová hudba, pokud máte štěstí na režiséry, a já měl, tak je to velké hudební dobrodružství napříč všemi hudebními disciplínami, směry a styly.

Jak vlastně vznikl nápad vytvořit hudební projekt Vivaldianno a jak dlouhou dobu vznikal?
Projekt Vivaldianno je výsledek mého odchodu ze skupiny Lucie a dlouhodobého snu udělat „artrockový" projekt na pomezí artrocku, klasiky a elektronické hudby. Díky expedici Pandurango  aneb Cesty za bohem hudby, kdy jsem objel během dvou let zeměkouli, se mi do toho připletla ještě worldmusic.

Kdo vymýšlel nové pojetí vážné hudby?
Autorem jsem já a můj kolega ze studia Basefloor – kytarista, skladatel a mistr zvuku – Jiří Janouch (mimo jiné kytarista zpěvačky Anny K.).

Na novém turné Vivaldianno MMXII představíte dvanáct nových skladeb. Které skladatele jste se rozhodli moderně přepracovat? Čím Vás zaujali?
Byť název Vivaldianno zůstal, nechali jsme se inspirovat Mozartem, Bachem, Kreislerem, Piazzolou a samozřejmě Vivaldim. Nové CD i koncertní program je, domnívám se, zase o krok dále nebo spíše o dva roky dále. Je celkově pestřejší, moderněji zpracovaný a myslím celkově více nabitý energií. Mojí snahou není původní skladby nějak celé překopat, snažím se původní atmosféry a nálady umocňovat současnými nástroji a technickými vymoženostmi hudebního studia, tak jak by to možná dělali sami autoři, kdyby měli takové možnosti jako dnes já…

Jaké máte ohlasy na nové Vivaldianno MMXII? Přece jen jde o míchání různých hudebních žánrů…
Zatím v drtivé většině skvělé! Lidé už trochu vědí, o co se ve Vivaldiannu jedná. Prvního alba se prodalo přes 30 tisíc korun. Takže jsme multiplatinové album!
Koncertní turné za poslední dva roky vidělo přes 25 tisíc posluchačů. To je podle mého názoru slušná základna pro pokračování. Doufejme, že se nové cédéčko bude líbit jako to první. Přece jenom všechna pokračování neboli „dvojky" buď potvrdí životaschopnost daného projektu, nebo náhodu „jedničky".

Jaké plánujete do budoucna další projekty? Budete opět spolupracovat i s houslovým virtuózem Jaroslavem Svěceným?
Teď se nacházíme uprostřed turné a na začátku prodeje a distribuce Vivaldianna  MMXII, tedy „Vivaldiho roku 2012" z Pražského koncertu v Hudebním domě Karlín. Připravujeme záznam pro Českou televizi a Český rozhlas. Vznikne zde i nové DVD, které bude hotové v září po prázdninách. Tak uvidíme…
Také skupina Lucie „vyhrožuje" comebackem, tak kdo ví, co bude za rok.