Jeden z nejlepších domácích hudebních projektů posledních let, Vivaldianno, ve středu večer v sále Filharmonie Hradec Králové ohromil, potěšil a nadchl snad každého, kdo zavítal.

Společné dílo jednoho z nejlepších současných českých houslistů Jaroslava Svěceného a někdejšího člena kapely Lucie – rockového klávesisty a skladatele Michala Dvořáka už řadu let vyprodává české koncertní sály a sbírá platinové desky za naprosto nestandardní množství prodaných nosičů.

Nápad spojit krásu a nadčasovost Vivaldiho barokní hudby s tóny moderních nástrojů a zvukem podivuhodných brnkátek, píšťal a bubínků australských a jihoamerických domorodců vznikl už před lety. Dnes už spící kapela Lucie pozvala Jaroslava Svěceného, aby ji při několika písničkách doprovázel na mistrovské housle. „Michal pak z Lucie odešel a my dva jsme zjistili, že přemýšlíme stejným směrem,“ vzpomínal ve středu večer na pódiu hradecké filharmonie Jaroslav Svěcený.

Výsledek jejich spojení je mimořádný. Hudba inspirovaná Vivaldiho skladbami plná energie, nových tónů a barev doplněná o promítané záběry z putování Michala Dvořáka po odlehlých končinách Jižní Ameriky a Austrálie je atraktivní cestou, jak ukázat mladším, dynamickým ročníkům krásu klasické hudby. Každá z dvanácti zhruba čtyřminutových skladeb, které tvoří Vivaldianno MMVII, si ve středu večer vysloužila nevídaný aplaus.

Zisk z koncertu, který zorganizoval hradecký Business Club, putoval do hradecké speciální mateřské školy Slunečnice. Zdejším postiženým dětem tak přibyde jedenačtyřicet tisíc korun na zakoupení keramické pece.