Věřící a jeho příznivci si právě tuto návšětvu mohli v neděli připomenout.

Na prvním prodlouženém nástupišti na hradeckém nádraží byl přistaven papežský vlak, v jehož útrobách si procházející mohli prohlédnout fotografie i videozáznamy ze života slavného muže. Fotografie ho zachycovaly jednak v dětství, ale hlavně při jeho cestách po světě. Návštěvníci si mohli prohlížet panely se snímky, na nichž se papež zdraví s významnými osobnostmi světa nebo rozmlouvá s mužem, který se ho pokusil zabít. Vykonal více zahraničních cest než kdokoliv z jeho předchůdců. Mnoho míst před ním nikdy žádný papež nenavštívil. V České republice byl celkem třikrát.

Vlak bude z Hradce Králové dnes pokračovat do Prahy a poté do Staré Boleslavi. Byl postaven v Polsku na počest Jana Pavla II. a slouží k dopravě poutníků i jako pojízdná audiovizuální expozice, připomínající život a dílo prvního slovanského papeže. Vlak požehnal při své návštěvě Polska v roce 2006 papež Benedikt XVI.

Jan Pavel II.

Blahoslavený Jan Pavel II. (vlastním jménem Karol Józef Wojtyla) se narodil 18. května 1920 v polských Wadovicích (v krakovské diecézi) jako druhý syn a nejmladší ze tří dětí důstojníka Karola Wojtyly a jeho ženy Emilie. Byl polský katolický duchovní, pomocný biskup (1958 – 1963) a krakovský arcibiskup (1963 až 1978), od roku 1967 kardinál.

Karola Wojtylu zvolili kardinálové papežem 16. října 1978 jako 264. papeže v dějinách církve po 455 letech neitalského biskupa a zároveň prvního Slovana vůbec. Karol Wojtyla si zvolil jméno Jan Pavel II. na počest svého přechůdce Jana Pavla I. Jeho apoštolským papežským heslem bylo: Totus Tuus (celý tvůj). Na jeho počest byla pojmenována celá řada organizací, institucí a míst. Ve světě jde například o Mezinárodní letiště Jana Pavla II. v Krakově. V Hradci Králové je na počest jeho návštěvy pojmenované náměstí.