Hned s příchodem nového roku oslavil sedmdesátku. Expozice tak nabídne průřez jeho více než čtyřicetiletou tvorbou, mezi níž dominuje především umělecký akt. Právě ten Miloše Vojíře katapultoval mezi elitu českých fotografů.

„Je to okamžik bilancování a ohlédnutí se, zda člověk zanechal alespoň malou stopu v tom, co celý život dělal. Trochu se mi nechtělo vystavovat tak brzy po výstavě v Celebrisu, ale kolegové z Unie výtvarných umělců mne přesvědčili a jubileum tomu napomohlo,“ říká Miloš Vojíř k rozhodnutí probrat své archivy. „Vybral jsem samozřejmě především akty. Věnuji se jim desítky let – to je opravdová věrnost tématu,“ usmívá se čerstvý sedmdesátník.

„Jedním z nejkrásnějších dárků, které jsem při této příležitosti dostal, byla zpráva, že jsem byl nominován mezi třiadvacet fotografů aktu, kteří v knize Naučte se fotografovat kreativně akt předvedou svoji tvorbu. A být mezi takovými autory jako Robert Vano, Jan Saudek, Taras Kuščynskyj, Roman Sejkot nebo František Drtikol je pro mne velikou ctí. To je opravdu velmi dobrá společnost,“ říká s pýchou.

Miloš Vojíř svůj život ani plány s letošním jubileem nemění. „Rád bych, aby mi sloužilo zdraví a já mohl dělat to, co mě baví, naplňuje i uspokojuje. Chci se ještě o trochu těch pocitů a setkání s krásou dělit s dalšími lidmi.“