Královéhradecký kraj

Všestary: Archeopark ve Všestarech chystá na víkend opět Dny živé archeologie. Tentokrát na téma doby bronzové. Návštěvníci uvidí výrobu bronzových předmětů litím, děti i dospělí si mohou zkusit něco vyrobit z měděného drátku nebo spřádat nitě. Zváni jste v sobotu a v neděli od 9 do 17 hodin.

Hradec Králové: První srpnovou sobotu zpříjemní Hradečákům muzikanti, kteří upsali svou duši jazzu. Stačí se jít projít po labském nábřeží. Od 16 do 21 hodin se tam koná Nábřežní jazzová pouť. Stejně jako v minulém ročníku se bude hrát střídavě na dvou pódiích. Pošesté uvítá jazzmany Eliščino nábřeží a druhá scéna bude stejně jako vloni v parku u Novákových garáží.

Hradec Králové: V neděli od 15 hodin se koná tradiční komentované putování známými i neznámými zákoutími města Hradce Králové. Tentokrát jde o okruh historickým městem, ve kterém poznáte rozmanitost historického centra města. Vyráží se ve tři odpoledne a je nutná předchozí rezervace. Akci pořádá hradecké turistické informační centrum.

Jičínsko: Valdštejnské imaginárium o tajemství a snech

Jičín: Na začátku  srpna vyjíždí do světa pojízdný divadelní vozík v podobě malé Valdštejnské lodžie na kolečkách. Zveme vás na premiéru pouličního představení Valdštejnské imaginárium. Chystá se v sobotu večer na arkádovém nádvoří jičínského zámku. Čeká vás pojízdný barokní kabaret oživlých obrazů a snů o Albrechtovi z Valdštejna a tajemné lodžii ve městě Jičíně. Tento fantaskní barokní cirkus, zaměřený nejen na životní příběh Albrechta z Valdštejna, zahajuje v Jičíně svoji letní pouliční pouť českými a polskými městy.

Lázně Bělohrad: Městské kulturní středisko zve na tradiční letní víkend s názvem Bažantnice ještě žije, který začíná již v pátek v 19 hodin koncertem skupiny Vaťák (revival koncert oblíbené rockové skupiny Kabát), předkapelou bude skupina Betonovej septik. V sobotu ve 20.30 vás potěší pořad Felix Holzmann Včera, dnes a zítra. Ojedinělé  divadelní představení opět vrací na jeviště nepopulárnější scénky známého baviče, a to ve stejné podobě, jak je lidé mají dodnes uloženy ve svých srdcích. Účinkuje David Šír. V neděli začnou ve 13 hodin vyhrávat dechovky: Kyzivátova dechová hudba, Krkonošská dechovka a Švitorka.

Náchodsko: Hronovský divadelní svátek začíná

Hronov: Celostátní přehlídka amatérského divadla s mezinárodní účastí Jiráskův Hronov se letos uskuteční od 1. do 9 srpna. Slavnostní zahájení festivalu se koná v sobotu od 15.30 hodin na náměstí Čs. armády. V programu jsou inscenace klasické činohry, experimentálního a studentského divadla i malých jevištních forem. Vystupují i loutkoherci, diváci tu najdou představení tanečního a pohybového divadla i hry pro děti. Součástí přehlídky je bohatý doprovodný program, který nabídne koncerty, taneční vystoupení, výstavy, workshopy a besedy.

Červený Kostelec: Tradiční Vodnické slavnosti začínají v pátek v kempu Brodský. V sobotu odpoledne připluje na pramici vodník Brodík s celou družinou. Po přehlídce nových mladých vodníků, vodnic, víl a rusalek začne odpoledne plné vodních her, soutěží a radovánek. Chybět nebude oblíbený vodnický trojboj pro dospělé.

Adršpach: Na nádvoří  zámku začne v pátek v 15  hodin přehlídka vyřezávání dřevěných soch motorovou pilou. Práci řezbářů můžete sledovat do 18 hodin a o víkendu od 10 do 17 hodin. Máte-li nápad na originální sochu, můžete s sebou přinést návrh a možná si ji odvezete domů – součástí programu bude totiž zakázková výroba a prodejní výstava.

Rychnovsko: Porcinkule přinese zábavu i dobré jídlo

Opočno: Pouťové atrakce, řemeslné trhy, benátská noc. To je největší pouť ve východních Čechách, Porcinkule v Opočně, která se již tradičně koná o prvním srpnovém víkendu, letos od 1. do 3. srpna. Kupkovo náměstí a přilehlé ulice zaplní pouťové atrakce a stánky s občerstvením, Trčkovo náměstí zažije kulturní maraton s bohatým programem v podobě Opočenského jarmarku.

Potštejn: V sobotu od 14 hodin začínají na zámku v Potštejně Loutkohrátky. Nabídnou pět představení, mezi nimiž nechybí klasická pohádka O Koblížkovi ani netradiční hry jako Indiánská pohádka, pro kterou bude v areálu připraveno exotické teepee. Kromě divadelních představení děti zaujmou dílničky, ve kterých si lze vyrobit zvířecí masky či jednoduché loutky.

Kostelec nad Orlicí: Aktivnímu odpočinku se můžete oddávat v sobotu od 14 hodin. Pátý ročník happeningové akce Seykorky 2014 pořádá občanské sdružení Ostrov v Seykorově parku. Spoustu zajímavých disciplín můžete vyzkoušet za jedno odpoledne. Celé rodiny včetně malých návštěvníků se mohou těšit na hudbu, relax, sport a spoustu zábavy.

Trutnovsko: Rozhovor dvou obrů na radnici zakončí velkolepý ohňostroj

Hostinné: Na tradiční pouti v Hostinném, která začíná již v pátek od 19 hodin, čeká návštěvníky nabitý program se spoustou zábavy, atrakcí a občerstvením pro všechny věkové kategorie. Sobota bude zakončena tradičním půlnočním rozhovorem dvou obrů umístěných na radnici, kteří nám opět prozradí, co se stalo během celého uplynulého roku v Hostinném. Slavnost vyvrcholí velkolepým ohňostrojem doprovázeným hudbou. Veškeré veselí bude tradičně probíhat na několika místech ve městě až do neděle 3. srpna.

Choustníkovo Hradiště: Skladby jednoho z nejlepších klasických kytaristů na světě Pavla Steidla zazní v sobotu v rámci Hudebního léta Kuks v kostele Povýšení svatého Kříže v Choustníkově Hradišti. Koncert začíná od 18 hodin.

Trutnov: Na neobvyklou podívanou se mohou těšit milovníci psů. V trutnovském areálu U Pěti Buků začnou v sobotu ráno neoficiální agility závody. Od 8.15 hodin se budou prezentovat štěňata od 6 do 15 měsíců, pro která je přichystán parkur sestavený z pevných tunelů, zahájený a zakončený skokovou překážkou bez laťky. Po 11. hodině začne závod v dumpingu a agility pro začátečníky a pokročilé.  Parkur nebude obsahovat houpačku, slalom a kruh.

Pardubický kraj

Chrudimsko: S hlavou v oblacích se zasmějete

Košumberk: V sobotu ve 20 hodin můžete v rámci Košumberského léta 2014 přijít na komedii o téměř dokonalém zločinu v podání Divadla Do Houslí Pardubice nazvanou S hlavou v oblacích. Můžete se těšit na komedii, která se nepodobá žádné jiné. Zapomeňte na všechna divadelní klišé současnosti a vrhněte se s námi do víru akce, zábavy a originálnosti. Letos byla tato inscenace uvedena na Grand Festivalu smíchu v Pardubicích, který každoročně představuje nejlepší komedie vzniklé za uplynulou divadelní sezonu.

Kameničky: Obec Kameničky vás srdečně zve v rámci projektu Kulturní rok v Kameničkách do výstavní síně obecního úřadu na výstavu obrazů Anny Dvořákové k 90. výročí jejího narození. Expozice je přístupná od 2. srpna do  31. září.

Chrudim: Výstava nazvaná Děti a geologie je k vidění ve výstavní síni Vodních zdrojů pod Širokými schody. Navštívit ji můžete každý všední den od 8 do 16 hodin až do 26. září.

Orlickoústecko: Rybníkyáda patří k letním radovánkám

Lanškroun: Dlouhý rybník bude v sobotu svědkem historicky první lanškrounské Rybníkyády. Program plný vody a recese začne v deset hodin. Součástí Rybníkyády budou nejrůznější vodní závody a hrátky včetně exhibiční plavby na čemkoliv, co se alespoň chvíli udrží na vodě, ale také přehlídka jachtingu, lákavá módní přehlídka v plavkách, různé soutěže pro děti, vystoupení klaunů, k dispozici bude trampolína. Organizátoři připravili také malování na obličej, aquazorbing, barmanskou show nebo večerní diskotéku, která by měla potěšit všechny generace návštěvníků.

Damníkov: Na fotbalovém hřišti se v sobotu uskuteční sraz a závod malých motocyklů, takzvaných „fichtlů". Prezence strojů a jezdců je plánována mezi 9. a 10. hodinou, hlavní závod O pohár starosty Damníkova – Fichtl sprint má být odstartován v pravé poledne.

Česká Třebová: V Národním domě se v sobotu od 8 do 11 hodin koná setkání sběratelů pivovarských suvenýrů, kteří schraňují tácky, etikety, sklenice i pivní láhve.

Pardubicko: Artur Kraus byl pardubický Cimrman

Pardubice: 160. výročí „pardubického Járy Cimrmana" – barona Artura Krause – si v sobotu připomene Dům dětí a mládeže Alfa Pardubice a Klub přátel Pardubicka. „Vzpomínkový den bude zahájen v 10 hodin na pardubickém hlavním hřbitově pietním setkáním a položením květin u hrobky rodiny Krausových," uvedl Petr Komárek, vedoucí Hvězdárny barona Artura Krause.

Pardubice: Na pardubickém závodišti se bude od pátku do neděle konat mistroství České republiky Spřežení 2014, které v sobotu od 10 hodin zpestří také XXII. národní výstava koní plemene Shagya Arab.

Svitavsko: Pod Parou - barevná číra, tetování, extravagance

Moravská Třebová: Přehlídka barevných čír, tetování, extravagantní oblečení, placky, nášivky, ale hlavně punková muzika. Takový bude 12. ročník Festu Pod Parou, jednoho z největších hudebních festivalů s mezinárodní účastí v Česku. V areálu na louce pod Hřebčí očekávají tisíce fanoušků. Na dvou pódiích vystoupí  kapely z celého světa. Z českých se představí  Plexis, Nežfaleš, Visací zámek, N.V.Ú.,  Znouzectnost a další.

Svojanov: Po oba víkendové dny vystoupí na horním nádvoří hradu divadelní  a loutkářské soubory. V hradním areálu vznikne stylové tržiště s ukázkami řemesel a výtvarnými dílnami pro děti. Sobotní program začíná v 10 hodin. Závěrečné představení  Strašidlo Cantervillské sehraje Divadlo Nahoď od 21 hodin. Nedělní program je od 10 do 16 hodin. Přijedou i Eva Hrušková a Jan Přeučil, kteří zahrají pohádku Šípková Růženka.

Březiny: Fandům srandy a recese bude patřit v sobotu areál „U Boudy".  Pětičlenná družstva budou zápolit v disciplínách se záhadnými názvy – například Březinská housenka aneb Drž se zuby nehty. Do soutěže  se přihlásilo 24 týmů. Na startu se sejdou v 10.45 hodin. Bavit sebe i diváky budou do 18. hodiny, kdy bude znám vítěz a zároveň organizátor dalšího ročníku.