Pokud se sem vypravíte, uvidíte iniciační beuysovskou ne/výstavu královéhradecké sociální plastiky. Tvůrci se snažili rozpracovat a pohrát si s postupy, jichž tento umělec ve své tvorbě využíval. Najdete tu i interaktivní mapu, jejímž prostřednictvím se můžete připojit ke královéhradeckým umělcům, kteří vás svojí prací jakýmkoli způsobem obohatili.

„Přihlásili jsme se k myšlence Josepha Beuyse, kdy tvrdil, že každý člověk je umělec. Myslel tím, že může přispět tvůrčím způsobem k chování společnosti. Interaktivní mapou se snažíme nabídnout jakousi pomocnou ruku ke spolupráci lidem, kteří v Hradci Králové něco dělají, ať v hudbě, ve výtvarném umění, v divadle, nebo v dalších uměleckých oblastech," vysvětlila kurátorka výstavy Radoslava Schmelzová s tím, že princip je jednoduchý: „Zájemce připojí své jméno ke svým oblíbeným spolupracovníkům nebo lidem, kteří ve městě ovlivnili další osobnosti. Po 13. prosinci se na Lucii uskuteční vernisáž výstavy, kdy mapu oficiálně odhalíme. Uvidíme, zda nám ukáže nějaké zásadní vztahy. Pokud ne, nic se neděje. Smyslem našeho konání je otevřít Mezinárodní institut figurálního divadla jako mezioborovou platformu pro spolupráci vedle Divadla Drak."

V hlavní roli plsť a tuk
Josef Beuys je považován za jednoho z nejvlivnějších umělců 20. století. Narodil se v německém Krefeldu a původně se chtěl stát lékařem. Po vypuknutí 2. světové války absolvoval u Luftwaffe výcvik radiotelegrafisty. Osudným pro něj byl 16. březen 1944, kdy byl sestřelen v bombardéru Junkers – JU 87 nad Krymem. Život mu zachránili tamní Tataři. Popáleniny mu tam vyléčili tradiční metodou, a to tak, že mu tělo vydatně potřeli tukem a zabalili do plsti.
Událost zásadním způsobem formovala Beuysův další život a tvorbu. Plsť a tuk se staly jeho oblíbeným materiálem. Svojí tvorbou následně přispěl k reflexi viny Německa ve vztahu ke 2. světové válce.
„Je to zvláštní výstava, podobnou jsem ještě nikdy neviděl. Je abstraktní, nic konkrétního nevypovídá, ale je zajímavá," zhodnotil návštěvník Vratislav Horák z Hradce Králové.

Eva Ženíšková