Nová expozice návštěvníky podrobně zasvětí do procesu výroby, od pěstování rostliny až po dokončení textilního výtvoru. „Výstava představuje jak nářadí, které sloužilo ke zpracování lnu, konopí i kopřiv, tak textilní výrobky. V rukou lidových tvůrců vznikaly z rostlinných vláken nejen užitné předměty jako pytle, slamníky, povlečení a součásti oděvu, ale také krajky a řada artefaktů zdobených výšivkami,“ poznamenal mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Muzeum návštěvníkům rovněž přibližuje lidové zvyky, které zdlouhavé pěstování a zpracování těchto plodin doprovázelo.

Exponáty pocházejí ze sbírek jilemnického zařízení a z fondu Národopisného oddělení Historického muzea Národního muzea v Praze. Výstava dohromady čítá více než 150 předmětů.

Krkonoše v minulosti byly jednou z nejvýznamnějších plátenických oblastí u nás. „V 18. a 19. století dosáhla zdejší produkce mimořádného kvantitativního a kvalitativního rozmachu a zařadila se na tehdejší světovou špičku,“ doplnil Radek Drahný. V polovině 19. století začala ruční zpracování lnu a konopí vytlačovat tovární výroba.

Jilemnická výstava potrvá do 2. května. Muzeum je otevřeno denně kromě pondělků, od 8 do12 a 13 do16 hodin.