„Päivi Eronenovou zajímá fenomén sauny a ledového plavání po mnoho let – samozřejmě, že má jako správná Finka saunu doma a v zimě plave v zamrzlé řece Vuoksi, systematicky sleduje některé své oblíbené plavce, vyznavače sauny,“ uvedl o vystavující autorce přední český foto〜graf–výtvarník Jan Pohribný a připomněl, že bývalý finský prezident Kekkonen dokonce navrhoval, že důležitá politická rozhodnutí se mají projednávat v sauně…
„V mých fotografiích plavců se zabývám zdravotním přínosem vody, ale také duchovními aspekty. Voda léčí a oživuje naši mysl, hladí nás a my se do ní pouštíme kvůli jejímu lehkému doteku,“ tvrdí sama finská fotografka.

„Druhou sérií, kterou zde máte možnost vidět, jsou nejnovější práce Sanni Seppové, které nazývá Městští zahrádkáři. Je to, myslím, téma, kterému rozumíme. Čeští zahrádkáři jsou také subkulturou, jež v této zemi, zejména ve městech, hluboce zakořenila a řada fotografů velmi osobitě tento fenomén postihla,“ připomněl Jan Pohribný.

„S dokumentární fotografií jsem začala ze zvědavosti. Přes fotografii jsem se mohla snáze dostat k novým světům a zachytit je „hlouběji“ než jako pouhý „kolemjdoucí“. Foto〜aparát mi umožní chvíli setrvat na místě,“ zamýšlí se Sanni Seppová.

 

Tvorba obou autorek reprezentuje část střední generace předních finských fotografů. Výstava je otevřena v pondělí až pátek od 9 do 18, v sobotu od 9 do 12 hodin.