„Člověka po řeči, bylinu po vůni“ - říkávaly naše babičky a v této zkratce lidové moudrosti je charakterizován vztah lidí k rostlinám. Ve starodávných kulturách květiny a byliny zaujímaly významné místo v lidovém léčitelství, byly vždy součástí lukulských hodů, nenahraditelným prvkem kuchařských specialit.

Květiny, byliny spolu s kořením stály i u počátků světového obchodu. Mnohým z nich byla připisována čarovná moc. Ostatně naplňují téměř všechny naše smysly - čich, hmat, zrak a v neposlední řadě i chuť. Každá z těch nejobyčejnějších bylinek měla svůj význam.

O úloze bylinek a koření v lidové stravě, léčitelství a v magii v oblasti Pojizeří je nová stálá expozice na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova. Otevřena je do konce roku 2009. Zároveň si návštěvníci mohou prohlédnout ukázky vesnického interiéru 19. století a zemědělského a řemeslnického nářadí.

Návštěvní doba na Dlaskově statku je denně kromě pondělí: duben až květen od 9 do 16 hodin, červen až srpen od 9 do 17 hodin, září, říjen a prosinec od 9 do 16 hodin. V listopadu je statek uzavřen. (zr)