Prvně jmenovaný Jan Černoš žije a tvoří v současné době v Hradci Králové, kde vyučuje na gymnáziu Boženy Němcové. Věnuje se především tisku z hloubky a vedle hlavního inspiračního zdroje, jímž mu jsou ženy ve všech proměnách, mu poskytují tvůrčí nápady také knihy, které ilustruje. Má rád Velké náměstí, soutok Labe a Orlice nebo lesy okolo Hradce Králové.

„U Klicperů jsou k vidění moje malby, akvarely, grafika i kresba. V podstatě je to průřez tvorbou za poslední tři roky. K ilustracím jsem se dostal četbou dobrodružných knih, kdy mě napadlo, že by to ještě něco chtělo. Následně jsem zjistil, že ke svým obrázkům knížky už tolik číst nemusím. Od té doby mě to drží," vysvětlil Jan Černoš.

Radost mu dělají obyčejné věci, když si dokáže užít léto nebo hezký západ slunce. Relaxuje hudbou a procházkami nebo jen tak sedí na zahradě. Za své grafické práce obdržel řadu vyznamenání a v roce 2013 obsadil první místo v mezinárodní soutěži Bodio Lomnago.

„Výstavu by si neměli nechat ujít moji studenti. Byl bych rád, kdyby se seznámili s tím, co tvořím ve volném čase," dodal Jan Černoš. Jeho práci si tu můžete prohlédnout do poloviny letošního listopadu.

Druhým vystavujícím v galerii Na Hradě je královéhradecký výtvarník, letitý člen Unie výtvarných umělců Hradec Králové, Oldřich Tlustoš. Prezentaci tu pořádá u příležitosti svých osmdesátých narozenin, které oslavil začátkem letošního července.

„Výstavu svých prací jsem ve zdejších prostorách již měl a prezentuji ji společně s kolegy při pravidelných Salonech. Nyní tu najdete moje obrazy, reliéfy, medaile, sádrové hlavy, sochy a sošky. Největší legraci jsem zažil, když jsem vytvářel modrý obraz s názvem Andělíček Strážníček, který najdete hned při vstupu. Potěšilo mě, co se mi z mého tvoření nakonec povedlo vyrobit," svěřil se Oldřich Tlustoš.

Obraz Andělíčka Strážníčka a řada dalších Tlustošových prací je tu k vidění do 12. října.

Eva Ženíšková