V zamrzlé době tuhých společenských zábav bude královéhradecký koncert Xaviera Baumaxy přímo resuscitačním kulturním počinem. Za trochu vtipu šli bychom světa kraj, a tak nikoho nepřekvapí, že v odlehlé malšovické hospůdce U Novotných bude v pátek na Baumaxu narváno. Druhý Karel?

„To, jakou energii Xavi dokáže svým písničkám dát na albech i naživo, mnohdy nedokáže kapela s několikačlenným obsazením. Vtip v chytře postavených textech v kombinaci s melodickými zvuky a citem pro hudební kontrast je velkou devízou. Kdyby Xavi minimalizoval občas zbytečné vulgarismy a stále sršel nápady, mám pocit, že by mohl časem aspirovat svou popularitou na nástupce Mistra Karla,“ řekl na Baumaxovu adresu dramaturg hudebního festivalu Rock for People Petr Fořt.

Pro všechny

Xavier Baumaxa vám svými nápady čte myšlenky a bere z úst nedokončené věty. Naštěstí není ženou (asi jako Ester Kočičková naštěstí není mužem), a tak jeho buranský mačismus je chytrým obranným mechanismem pro případné netýkavé posluchačstvo.

Baumaxa překvapuje skvělou kytarovou ekvilibristikou a zalamuje palce češtině v nečekaných souvislostech. S jakou lehkostí a nápaditostí jazyk ohýbá a paroduje, tak stejně nezkroceně protestuje osobitým způsobem proti televizní, společenské, politické či bulvární plytkosti. Na Baumaxu chodí pro osobní osvěžení jak intelektuálové, tak manuáli, pohrobci undergroundu, mladí hiphopeři, staří bigbíťáci i nedotčení zvědavci.

O loutkách

„Myslím, že muzikanti by neměli být příliš političtí. Každý, kdo hraje pro nějakou politickou stranu, je u mne odepsaný. Je totiž loutkou na výplatní listině těch, kteří jsou loutkami v rukou finančně-obchodních uskupení. Myslím, že umělci by právě měli politiky fuckovat, jelikož si mohou dovolit být politicky nekorektní a mají vliv na myšlení spousty mladých lidí, kteří svými postoji mohou politikům dát jasně najevo, co si o nich myslí. Třeba tím, že jim vylijí na hlavu jejich předvolební guláše,“ komentuje svůj postoj Xavier Baumaxa.

I ti, co už něco zažili, tápou: geniální poeta, nebo idiot? Veršotepec národního významu, co zaujal i publikum na Portě. „Ano, jsem písničkář,“ souhlasí Xavier Baumaxa. „Jsem bard, bard úchylů, kteří se chtějí lišit od šedi průměru a bourat konvence. Hodlám o tom napsat píseň či báseň - Jak se stal Xavier bardem.“

MARTINA SOUČKOVÁ