Festival Čekání na Václava, který je v současné době k vidění v královéhradeckém Klicperově divadla, nabídl svým návštěvníkům ve středu večer další zajímavou lahůdku v podobě hostování legendárního pražského Studia Ypsilon.

To do města pod Bílou věží dorazilo s představením Sežeňte Mozarta!.

Kouzelná flétna

Tato inscenace publikum ve zcela zaplněném sále zavedla do roku 1791, kdy v tehdejším Divadle na Vídeňce vznikala slavná Mozartova komická opera Kouzelná flétna.

Nebyla by to však legendární pražská Ypsilonka, kdyby si Schikanederovo a Gieseckeho libreto nepřizpůsobila k obrazu svému. Divák je tedy svědkem divadla na divadle, v němž je možné prakticky úplně vše. Nejen, že se tu potkávají postavy, které žily v době, kdy Mozart tvořil svůj poslední operní kus v životě.

Některé však přicházejí z daleké budoucnosti, a tak se na jevišti objeví třeba i filmoví Charlieho andílci…

Koláž nejrůznějších scének a někdy až skoro kabaretních výstupů se nedrží jen kolem Kouzelné flétny, ale často odbíhá i k dalším hudebním žánrům. Tyto „výlety" z pera Miroslava Kořínka, který je autorem adaptace hudby a zároveň dirigentem představení, dopadají velmi dobře a navíc jsou většinou opravdu zábavné, na rozdíl od dějové linky, která se místy poměrně silně rozpadá a divák se v ní může velmi lehce ztratit.

V tomto případě měl mít režisér a scénárista Jan Schmid spolu s dramaturgem Jaroslavem Etlíkem na paměti, že méně někdy znamená více.

Snaha o zábavnost a vršení fórků a komických situací je jistě velmi sympatická, ale některé pasáže pak připomínají spíše pohádku o tom, jak pejsek s kočičkou vařili dort. Zejména opakované vtípky o tom, že teď už bude opravdu konec, mohou ve finále publikum už vyloženě otravovat…

Opeřený Jiří Korn

Kladem inscenace jsou herecké i pěvecké výkony. Skvěle si v obou případech vede Petr Vršek v roli Tamina. Svými komickými kousky a skoro až nakažlivou radostí z hraní obecenstvo vytrvale baví trojice dívek Královny noci Renata Rychlá, Paulína Labudová a Kamila Kikinčuková.

Svůj vysoký standard si drží Jiří Korn především v roli opeřeného Papagena, stejně tak jako operní pěvec Roman Janál, který ztvárnil postavu Sarastra. V dalších úlohách představení Ypsilonky dobře slouží také Michaela Šrůmová (Pamina), Jana Synková (Královna noci), Oldřich Navrátil (Giesecke), Jan Jiráň (Mozart) či Pavel Nový.