Hned v polovině ledna budou mít hradečtí milovníci krásné hudby další svátek: představení Pucciniho opery Tosca, a to ve špičkovém provedení a obsazení.

Dramatický příběh

„Milovníkům krásného umění si dovolujeme opět nabídnout vrcholný kulturní zážitek - klenot světového operního repertoáru v provedení jedné z nejvýznamnějších hudebních scén Evropy, Státní opery Praha,“ říká v této souvislosti operní pěvkyně Ema Hubáčkové z pořádající agentury. „Už teď se diváci mohou těšit na silný dramatický příběh, působivou hudbu a nádherné melodie vycházející z nejlepších tradic italského bel canta. Světová premiéra opery Tosca se s obrovským úspěchem uskutečnila v římském divadle Teatro Costanzi 14. ledna 1900. Dnes je opera o slavné zpěvačce Tosce, jejím milenci malíři Cavaradossim a zákeřném policejním šéfovi baronu Scarpiovi, odehrávající se roku 1800 v době napoleonských bojů proti Rakousku v Itálii, součástí repertoáru světových operních domů a patří k nejpopulárnějším operním titulům.“

Hvězdy na jevišti

Dirigentem představení, které je nastudováno v italštině, je František Drs. V titulní roli Tosky se představí Anda-Louisa Bogza, v roli Cavaradossiho Igor Jan, v roli Scarpii Richard Haan (držitel ceny Thálie), jako Kostelník Milan Bürger, v úloze Angelottiho Ladislav Mlejnek, coby Spoletta Martin Šrejma a v úloze Sciarroneho Roman Vocel. Společně se sólisty vystoupí Orchestr a soubor Státní opery Praha.

Představení se uskuteční v sobotu 14. ledna v sále Filharmonie Hradec Králové. (fri)