„Oslovili jsme některé hrady a zámky, s nimiž jsme navázali spolupráci. Smyslem víkendových akcí byla i pozvánka na další jako bude příští týden Šumná Orlice, poté vítání léta, Festival Orlická brána a řada jiných akcí sezony,“ uvedla za pořadatele Petra Šutová z kosteleckého Turistického informačního centra.

První část programu se odehrála již v pátek večer na kosteleckém koupališti. Tady před početným publikem vystoupily kapely Sunset Blud, G – Point Funkction a DJ Hamer tu měl rockotéku.

Sobotní program se přesunul do Potštejna. Zdejší zámek ožil celodenním jarmarkem, jehož atmosféru podtrhly jízdy kočárem. Na jarmarku se prezentovaly ve svých stáncích mimo jiných také Chráněné dílny Kopeček či Chráněné dílny Modrý Klíč.

„Přijeli jsme se sem podívat, protože jsme ještě nikdy nebyli na nádvoří zdejšího zámku. Známe ho jen zvenčí. Pro děti bylo velkým zážitkem vidět dovádění kůzlat, jež byla spolu s kozou uprostřed nádvoří. Jsme z Vamberka a taková zvířata prostě nevidí každý den,“ uvedla Jana Skokanová.

Návštěvníci tu mohli obdivovat stará, dnes téměř zapomenutá řemesla. Viděli přadlenu, hrnčíře a také kováře, jak vyrábí například růže ze železa.

Většina návštěvníků spojila prohlídku zámku a hlavně návštěvu jarmarku s výšlapem na zdejší hrad. Tady se zase odehrávaly urputné boje rytířů. Šermíři se představili legendou o králi Artušovi.

Včerejší program se přesunul opět do Kostelce nad Orlicí. Příznačně našel zázemí na zdejším Novém Zámku. Odpoledne se tu konali dětské dílny, kde malí návštěvníci vyráběli dárky pro císaře. V osmnáct hodin sem totiž zavítal císař František Josef I. O půl hodiny později se na nádvoří zámku konal ples. Víkendovou akci ukončil na stejné scéně koncert historické skupiny Gnomus. (ehl)