Nahoru ručně

„Vozíčkáři k nám jezdí, někdy i celé skupinky. Expozice se nachází v prvním patře, takže osoby na vozíčku musíme po schodech vynést ručně. Pokud se objednají předem, připravíme se na to. I když ale přijdou neohlášeně a mezi personálem zrovna není žádný silák, ochotně pomohou ostatní turisté,“ uvedla kastelánka potštejnského zámku Jana Myšáková.

Dodala, že samotná expozice je již bezbariérová. Stejně to vypadá i na ostatních zámcích – do schodů ručně, po expozici už bez problémů. Trochu ztíženou situaci mají vozíčkáři na zámku v Opočně. Tam totiž prohlídková trasa vede nejen prvním, ale i druhým patrem.

„Žádný problém není v africkém sále, který se nachází v přízemí. Do expozice v prvním patře to také není tak složité. Při výstupu do druhého patra už mohou potíže nastat, ale vše záleží na domluvě a přáních handicapovaného,“ uvedla Štefánia Jiráková za zámek Opočno.

Vynášení do schodů se vozíčkáři vyhnou pouze na zámku v Častolovicích. Tam mají k dispozici přístroj, který je dopraví nahoru i s kolečkovým křeslem, takzvaný schodolez. „Schodolez máme asi deset let. Vozíčkáři u nás mají dveře otevřené, navštěvují nás i celé skupinky,“ uvedla Jana Sehnalová, kastelánka častolovického zám­ku.

Bez výtahu

Na žádném ze zámků nemají k dispozici výtah a většinou o jeho stavbě ani neuvažují. Byla by to příliš drahá akce a zámkům by se nevyplatila. Navíc není jisté, zda by takový zásah do historické budovy povolili památkáři.

„Striktně taková možnost zakázána není. Jsou případy, kdy je spojení historické budovy a moderního zařízení možné. Ale určitě nelze výtah postavit bez konzultace s památkovou péčí,“ uvedl památkář pro oblast Rychnovska Radomír Rais.

Každý podobný návrh se posuzuje individuálně. Záleží na charakteru budovy a konkrétním návrhu. „U takovýchto případů z posouzení většinou vyplývá, že stavět možné není. Povolené stavby tohoto typu jsou spíše výjimkou,“ dodal Rais.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ