Královéhradecký kraj

Hradec Králové: V neděli začíná v centru města akce zvaná Nábřeží sochařů. Už od roku 2003 jsou plastiky vytvořené na Hořickém sochařském sympoziu pravidelně zapůjčovány na jeden rok do Hradce Králové. Stane se tak i letos, sochy budou instalovány v centrální části města – na náměstí Svobody a nábřeží Labe. Vernisáž je vždy doprovázena dalšími kulturními aktivitami.

Hradec Králové: Farmářské trhy opět potěší zákazníky farmářů a zemědělců. V sobotu dopoledne se totiž v Gayerových kasárnách opět konají farmářské trhy. Návštěvníci zde najdou stánky se širokým sortimentem českého zboží a jarní nabídkou. Své výpěstky a výrobky budou prezentovat sami pěstitelé, chovatelé či malozpracovatelé, kteří ve své činnosti kladou především důraz na kvalitní suroviny a ekologický způsob zemědělství.

Hradec Králové: Pohádkové putování Hradcem Králové pořádá v neděli 27. července od deseti hodin dopoledne hradecké turistické centrum. Mohou přijít děti i dospěláci, půjdou se společně podívat, kde bydlí hradečtí skřítci a víly, poznají s nimi dlouholetou historii města, nakouknou do starobylých uliček a zákoutí a zatoulají se až do hradeckých parků a ke krásným řekám Labi a Orlici.

Jičínsko: Čarodějnický kongres na Kosti

Jičín: O tomto červencovém víkendu se sejdou na hradě Kost milovníci ezoteriky, magie a zdravého životního stylu. V sobotu a v neděli se zde uskuteční již tradiční Čarodějnický kongres. Připraveny jsou přednášky, výklad karet, poradenství a prodej zdraví prospěšných produktů.  Návštěvníci se zároveň mohou projít po 45 metrů dlouhém dřevěném ochozu vybudovaném podél cimbuří ve výšce 10 metrů, z kterého je výhled do údolí Plakánku. Otevřeno bude v sobotu 26. července od 9 do 19 hodin a v neděli 27. července od 9 do 17 hodin.

Náchodsko: Akademické týdny

Nové Město nad Metují: Tradiční Akademické týdny, které se od pátku konají na Pavlátově louce nedaleko Nového Města nad Metují, nabídnou zájemcům týden plný zklidnění, duchovního vyrovnání i zajímavých témat z různých odvětví lidského života. Každý den zahajuje mše, na kterou navazuje přednáška mši sloužícího kněze. Do večera následují další dvě až tři přednášky na psychologická, literární, historická a další témata.

Rychnovsko: Rap festival

Albrechtice nad Orlicí: Rap – Air  Summer Fly Night Fest se uskuteční již tento pátek 25. července na fotbalovém hřišti v Albrechticích nad Orlicí. Festival má za sebou loňskou úspěšnou premiéru, takže nyní se koná již podruhé. Uslyšíte řadu zajímavých interpretů. Na albrechtickém hřišti se představí například Tafrob, Jay Diesel, Věc Makropulos, Livie Kuchařová, Renne Dang a mnoho dalších.

Trutnovsko: V zoo se můžete dotknout Afriky

Dvůr Králové: Strhující hudební vystoupení, barvité workshopy, voňavé pokrmy, dobrodružné přednášky zanícených cestovatelů a odborníků, pro které se Afrika stala životní vášní. To vše nabízí o víkendu zoologická zahrada v rámci festivalu Doteky Afriky. Dvoudenní nabitý program přinese intenzivní zážitek, který umocní například vystoupení hlavního hosta festivalu, hudební skupiny ze Zimbabwe IYASA, nebo taneční skupiny Tiditade či tanečnice Yoseline. Hlavní část programu se bude odehrávat v amfiteátru, vždy od 10 hodin, doprovodná pak v galerii Tengenenge. Oficiální zahájení 4. ročníku je plánované na sobotní 14. hodinu, s Ondřejem Vetchým a Stevem Lichtagem. Zároveň bude pokřtěn kalendář Stíny Afriky.

Černý Důl: Pití piva na čas, hod sudem a pípou, jízda zručnosti i večerní koncert, to vše patří do programu sobotního Krakonošova pivního dne. Alce začíná ve 14.30 hodin na parkovišti pod Skiareálem.

Hostinné: Výstava Bojovali za císaře pána / 1914-1918, věnovaná stoletému výročí začátku první světové války bude od soboty k vidění ve Františkánském klášteře. Expozici bude možné v ambitu zhlédnout do 1. září. V prvním patře konventu bývalého kláštera navíc městské muzeum nabízí expozici, představující historický vývoj Hostinného, jednoho z nejstarších měst v Podkrkonoší. Ta je nainstalována ve františkánských celách z 2. poloviny 17. století.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Košumberské léto

Košumberk: V rámci festivalu Košumberské léto můžete zavítat 26. července od 15 a od 20 hodin na zdejší hrad na pohádku O Palečkovi.
Po přestávce se na košumberská prkna vrací vynikající divadelní soubor Julie a spol. tentokrát potěší dětské i dospělé diváky pohádkou podle knihy Jana Wericha Famfárum. Scénář: František Wattů, Libor Kodym a Ladislav Suchochleb, scéna: Jaroslav Chmelík, hudby: Jiří Šilhán a František Wattů, režie: kolektiv divadla.

Orlickoústecko: Africká hudba

Lanškroun: Lanškroun chystá na ukončení výtvarného sympozia – Hlína festu velkolepý program, odstartuje v sobotu o půl třetí odpoledne. V zámeckých zahradách se  uskuteční městský piknik, soutěže partnerských měst, turnaj v pétanque, vystoupí tanečnice z Kolumbie a tanečník z Dominikánské republiky. Na nádvoří zámku se uskuteční výtvarné dílny, ochutnávky exotických jídel z Pobřeží slonoviny.

Pardubicko: Za muzikou na hrad

Kunětická hora: Od pátečního podvečera ovládne hrad Kunětická hora muzika. Rozezvučí jej od 18 hodin festival Hrady CZ. V pátek zde zahrají Portless, Sto zvířat a Horkýže Slíže. V sobotu od 11.30 hodin pokračují kapely Mandrage, Divokej Bill, Monkey Bussiness, Tomáš Klus a další.

Pardubice: V Tyršových sadech promítne v sobotu od 21.30 hodin Pardubické letní kino Pernštejn zcela zdarma film plný iluzí s názvem Podfukáři.

Svitavsko: Festival pro rodinu

Svitavy: Hudební festival pro celé rodiny se bude od pátku odehrávat u svitavského rybníka Rosnička. Nese stejný název jako rybník. V krásném přírodní lokalitě si přijdou na své všechny věkové kategorie. Mohou se těšit na kvalitní a žánrově pestrou hudbu a spoustu zábavy. Pořadatelé dávají prostor i regionálním hudebníkům. Letos to bude třeba Dirty Way. Oblíbený festival vloni přilákal přes pět tisíc účastníků. Rosnička potrvá až do neděle.