Koncerty služebně nejstarší české kapely, legendárního Spirituál kvintetu, patří ve východních Čechách k nejoblíbenějším předvánočním dárkům. Její fanoušci mají letos v kalendáři zatržené datum 5. prosince, kdy Spirituál kvintet vystoupí v sále Filharmonie Hradec Králové. A těší se. V našem rozhovoru to říká zpěvačka Zdena Tichotová, která s kapelou zpívá už od roku 1974.

Rozhovor

Do Hradce Králové jezdíte koncertovat pravidelně, máte tady velkou rodinu posluchačů a fanoušků. Máte k východním Čechám osobní vztah?
Do východních Čech jezdíme po celá léta existence Spirituál kvintetu soustavně a moc rádi koncertovat. Zrovna nedávno jsme si zavzpomínali na koncerty na královéhradeckých vysokoškolských kolejích, které byly opravdu mimořádné svou nabitou atmosférou plnou porozumění, až spiklenectví a při kterých jsme se taky královsky bavili. Připomněl nám to krásný dopis od tehdejších posluchačů, za který jsme vděčni.

Váš koncert ve Filharmonii Hradec Králové už má označení „vánoční“. Které z vašich skladeb patří k nejoblíbenějším na vánočních koncertech? A na jaké písničky obecně se mohou návštěvníci tohoto koncertu těšit?
Nejsem si jistá, zda se ptáte na oblibu u posluchačů nebo na ty písničky, které máme nejraději my. Nicméně asi platí, že se snažíme vánoční písničky uvádět v celém pásmu, právě aby se projevila jejich velká různorodost. Jsou to písničky několika kontinentů v různých náladách, tempech, s náměty, které se dost často velmi liší od našich tradičních koled. A letos k těm našim „zavedeným” přibude ještě několik úplně nových, které jsme natočili jako bonus ke kompletní reedici všeho vánočního repertoáru Spirituál kvintetu, který právě vyšel na dvojalbu pod názvem Vše o Vánocích.

Letošní rok vaší kapele přinesl změnu v podobě střídání na postech zpěvaček. Co všechno 
s sebou taková výměna přináší?
Samozřejmě zejména práci na repertoáru. Nejvíc se toho pochopitelně musela naučit naše nová kolegyně Veronika Součková. Ale změna člena kapely obnáší také obměnu repertoáru, to znamená nové písničky, které jsme museli zvládnout i my ostatní. A jistě si umíte představit, že je něco jinak, když do vašeho týmu přijde nový kolega. Zatím si tedy lidsky velmi vyhovujeme a snad to tak vydrží.

Vaše kapela je patrně nejstarší na české hudební scéně. Víte vůbec přesně, kolik muzikantů a zpěváků se v kapele během více než padesáti let vystřídalo? A můžete připomenout některá nejznámější jména? Předpokládám, že jich budou desítky…
Podle mého muže šlo přibližně o dvacet lidí. Někteří se v kapele jenom mihli, někteří pobyli několik let, někteří v ní strávili patnáct a více let (bratři Nedvědovi či Irena Budweiserová). Z těch, kteří nás už opustili definitivně, vzpomínáme nejvíc na Karla Zicha a Oldu Ortinského. A dovolte mi, abych připomněla i celou současnou sestavu. Jsou to tři Jirkové - Tichota, Cerha a Holoubek, Dušan Vančura, Veronika Součková a já.

Ráda bych se vás zeptala, jaký máte za sebou coby kapela rok. Co všechno vám kromě změny zpěvačky uplynulých dvanáct měsíců přineslo?
Celou první polovinu roku jsme si připomínali těch padesát sezon fungování Spirituál kvintetu, a to jak na koncertech, tak kompletem čtyřalba Sto nejkrásnějších písní (+1) Spirituál kvintetu, které opravdu obsahuje výběr toho nejlepšího z padesátileté historie skupiny. Chystáme se na natáčení nového řadového CD, připravujeme repertoár na rýsující se účinkování v zahraničí, a hlavně nám tenhle rok přinesl desítky a desítky koncertů u nás, které nás těšily zájmem posluchačů.

Jak trávíte Vánoce vy osobně 
a jakou muziku o svátcích posloucháte?
U nás doma jsou Vánoce určitě hodně podobné devadesáti procentům českých domácností. Příprava obnáší úklid (k tomu se dostávám čím dál obtížněji), pečení cukroví, u toho musím zdůraznit, že některé druhy, a zvláště vánočku, peče můj muž, dále vymýšlení dárků, zdobení stromečku, přípravu štědrovečerní večeře a tak dále. A každý rok se těším na ten klid, který nastane o svátcích. Mezi svátky se tradičně setkáváme s přáteli. Muziku má o svátcích zcela v režii Jirka. Je velký obdivovatel J. S. Bacha, takže ten nikdy v jeho výběru nechybí.