Dvanáctičlenný tým Divadla Drak se z Ameriky vrátil ve středu večer – bez zbloudilých kufrů, ale šťastný.

„Zlatovlásku jsme hráli pro zaplněný sál Českého centra a bylo to opravdu nádherné," vzpomíná na sobotu 12. ledna ředitelka Divadla Drak Eliška Finková. „Přišly děti z české školy v New Yorku i s rodiči, do hlediště zavítal i výtvarník Petr Sís, herečka Zuzana Stivínová a český generální konzul Martin Dvořák. Zlatovláska děti očividně okouzlila a pak jsme ještě dlouho zůstali s diváky, kteří většinou mají české kořeny nebo jen pobývají nějaký čas v Americe –  a všem se samozřejmě stýská."

Kulisy na moři

Úspěch představení Zlatovlásky v New Yorku byl také velkou úlevou pro celý „dračí" tým. Zhruba dvouhodinovému představení totiž předcházela mnohatýdenní složitá příprava. Kulisy k představení cestovaly už od 3. prosince z hamburského přístavu do Ameriky zaoceánskou nákladní lodí.

„To byla nesmírně složitá záležitost, se kterou jsme vlastně ani neměli zkušenosti," vzpomíná na přepravu objemných jevištních propriet Eliška Finková. „Kulisy zabraly několik lodních kontejnerů, bylo potřeba je složitě zabalit, pojistit a proclít… Tuhle práci jsme zadali spediční agentuře a pak už jsme se jenom modlili, aby loď i se Zlatovláskou v pořádku dorazila na místo určení."

Neméně složitá byla i technická příprava představení v Českém centru – doprovodný program veletrhu umění byl rozplánovaný na minuty, takže hned po představení šly zase pracně smontované a instalované kulisy pryč, aby mohlo na jeviště nastoupit pražské Divadlo Archa.

„Život v Americe je prostě dost hektický – včetně toho našeho, šestidenního," pokračuje Eliška Finková. „Ale zvykli jsme si a tak jsme kromě představení Zlatovlásky stihli také odvolit v prvním kole prezidentských voleb v newyorském Českém centru a pak samozřejmě nachodit denně přes dvacet kilometrů, abychom si to obrovské město taky trochu prohlédli."

Velkým přínosem cesty Divadla Drak do New Yorku jsou také desítky kontaktů se světovými uměleckými agenturami,  které divadlo získalo na právě probíhajícím veletrhu umění.

Zlatovláska

Režie: Josef Krofta
Výprava: Marek Zákostelecký
Hudba: Jiří Vyšohlíd

Inscenace je projektem režiséra Josefa Krofty a navazuje na inscenaci Jak si hrají tatínkové. Na diváky čeká v kuchyni restaurace skupina mužů, kteří jsou mistry kuchařského umění. Jeden z kuchtíků se začte do pohádky o Zlatovlásce a připálí cibulku. Dál se známý příběh odehrává jak se patří a se vším všudy. Kouzelného hada, umožňující králi rozumět řeči zvířat, ochutná
i jeho sluha Jiřík. Aby si zachránil život, vypraví se hledat zlatovlasou pannu mezi hrnce, mixéry, vařečky, pekáče, mlýnky na maso. A Zlatovláska je, jak jinak, k nakousnutí…