Kutilství je pro Lukáše Kučeru z Hranic na Moravě celoživotním koníčkem. Jak se pro tvorbu něčeho rozhodne, většinou nebývá k vlastní realizace projektu daleko. Podobně to bylo i s výstavbou nového dřevníku.

Vše podle jeho slov začalo v červnu, kdy doma své manželce řekl, že má opravdu v plánu dřevník postavit. „Hm, takže tě půl roku neuvidím,“ reagovala tehdy jeho žena.

„Ví o mně, že jsem precizním typem, a tak tušila, že po práci půjdu do pracovního a že budu v dílně a na zahradě trávit veškerý čas,“ usmívá se Lukáš Kučera a dodává: „Dřevník jsem kompletně dělal sám, takže se dají očekávat námitky od zeměměřičů, tesařů, klempířů, pokrývačů, elektrikářů, zedníků, fasádníků a podlahářů.“


Nahrává se anketa ...

Výstavba dřevníku svépomocí

Patky jsou částečně ze ztraceného bednění, pohledová čelní strana pak ze štípaných tvarovek 40 na 20 centimetrů. Původně chtěl podlahu vyrobit ze dřeva, ale cenově nejlépe nakonec vycházela pevná podlaha. Je vysypaná drtí, na níž je vyskládaná dlažba.

„Rám dřevníku je, stejně jako pozednice, z deseticentimetrových hranolů. Nechtěl jsem těžkou střechu, tak nebylo potřeba konstrukci předimenzovat. Spodní hranoly jsou natřené hydroizolací. Po změně plánů s podlahou by je samozřejmě dokázaly dost dobře nahradit zahradnické obrubníky. Kdybych to věděl hned na začátku, že tam bude dlažba, tak bych volil jednodušší a levnější variantu,“ přemýšlí Lukáš Kučera coby vystudovaný puškař s titulem z oboru procesního inženýrství.

close Stavba velkého dřevníku 6x4 metrů info Zdroj: Se svolením Lukáše Kučery zoom_in Dřevník je opláštěný USB deskami.

Na trámech, přesto ušetřil. Šel totiž netradiční cestou. „Zajel jsem na pilu a dřevo levně nakoupil. Místo dotování hobby marketů jsem si za ušetřené peníze pořídil protahovačku a ještě mi pár korun zbylo. Padlo na to docela dost dřeva, takže se to opravdu vyplatilo,“ pochvaluje si.

Trámy jsou na tesařských vrutech

„Nejsem tesařem, a proto nemám konstrukci čepovanou. Trámy jsou, jak se říká, natupo na tesařských vrutech. Nejprve jsem je kompletně natřel látkou proti dřevokazným houbám, což je přípravek, který se nanáší před finální olejovou lazurou. Tu jsem měl už schovanou, protože mám podobné zastřešení u terasy, takže jsem použil, co mi zbylo. Navíc tím, že se dřevo ošetří proti houbám, tak potom méně pije,“ vysvětluje.

Na střechu použil Lukáš Kučera lehkou krytinu, kterou objednal ze střechařství. „Nechal jsem si ji na nařezat, protože to v domácích podmínkách nezvládnete. Když krytinu nařežete flexou, spálí se vrchní vrstva a plech začne reznout. Vešlo se tam celkem 6 ploten,“ počítá.

Dozadu na háky pak uložil klasický okap. Dřevník nakonec opláštil USB deskami, které nejdříve z vnější strany natřel penetrací, na niž poté stříkačkou nanášel plastovou omítku. Dřevo bude díky cirkulaci vzduchu pěkně prosychat. Nahoře pod krokvemi je průduch a dolů instaloval větrníky.

Dřevník i s elektřinou a šopou

V části, která je uzavíratelná a kterou nazývá šopou, má uskladněné lopaty, krumpáče a další zahradnické náčiní. Je v ní také schovaný elektrický rozvaděč.

„Elektřinu jsem udělal tak, že jsem vyhloubil rýhu pro přívod procházejí pod trámy. Natáhl jsem husí krk a do něj jsem uložil kabel. Ten zatím mimo dřevník jenom leží na pozemku, ale už se na něj chystám,“ říká Lukáš Kučera.

Náklady na dřevník? Necelých 60 tisíc

„Stavba mi zabrala poměrně dost času. Není to její náročností, ale tím, že mě, bohužel doprovází, perfekcionismus. Myslím, že zhruba po čtyřech měsících jsem slavnostně řekl, že už mám hotovo. Je ale pravda, že jsem nestavěl každý den, počasí to zkrátka nedovolilo. Když si vezmu, že jsem všechen materiál nakupoval ve slevách, tak mě celý dřevník vyšel zhruba na 58 tisíc korun,“ rychle kalkuluje.

Některé věci by dnes Lukáš Kučera udělal jinak.

„Určitě bych vnitřní elektroinstalaci vedl v chráničkách, protože od štípačky odlétají kusy dřeva. Dále bych na OSB desky dal perlinku. Zatím nevím, co omítka udělá. Pořád se tváří dobře. A konečně bych mezi střešní krytinu a střešní latě dal parotěsnou zábranu, protože změnami teplot se zřejmě krytina rosí a mohou to odnést střešní latě. Snad bude vše v pořádku,“ přemýšlí nahlas.