„Když se dcera nebo syn v noci na své původní palandě převraceli, vrzala tak, že jsme byli hned všichni vzhůru. Nejprve jsme zvažovali koupi nové palandy. Jakmile jsem ale viděl cenovky, rozhodl jsem se, že si ji raději vyrobím sám. Přítelkyně s tím souhlasila, a tak jsem se do toho pustil,“ vzpomíná Martin Tovara z Plané v Plzeňském kraji.

Výroba palandy z masivu

Aby nahlédl pod pokličku truhlařiny, podíval se na na YouTube. Je to podle něj skvělý zdroj informací a inspirace. Sotva omrknul pár videí, už věděl jak na to. A protože v zaměstnání pracuje se dřevem, dohodl se a odkoupil potřebný materiál. Vše nařezal na požadované rozměry a během čtyř víkendů v garáži palandu vyrobil.

„Na nosnou konstrukci jsem použil fošny 3,5 x 14 centimetrů a zbytek je z desek 7 x 3,5 centimetru. Jako mustr jsem použil starou palandu. Okopíroval jsem rozměry, takže je prakticky stejná,“ uvádí kutil. Celá palanda je tak vyrobená z masivního dřeva. close Pro své děti Martin Tovara vyrobil pořádnou palandu. info Zdroj: Se svolením Martina Tovary zoom_in K vyrobě dvoupatrovky kutil využil modřínové a smrkové dřevo.

Postel unese i 120 kilo

Druhé patro leží překvapivě pouze na kolících.

„I tady jsem se inspiroval u původní palandy. Chtěl jsem ji mít ale z pořádného dřeva. Robustní nosná konstrukce je z modřínu a zbytek ze smrku. Palanda je opravdu pevná, udrží i mě, a to mám 120 kilogramů,“ směje se a dodává: „Navíc se dá rozebrat na dvě jednolůžka. Když budu chtít, povolím čtyři šrouby plus další čtyři u žebříku, čímž vzniknou dvě postele.“


Nahrává se anketa ...

Vylepšení palandového žebříku

Martinova dcera si prý stěžovala, že se jí po žebříčku staré palandy špatně leze nahoru a dolů.

„To je jasné, protože ve výrobě asi nikdo moc nepřemýšlel. Jednotlivé šprušle byly silné jen dva centimetry. To pak tlačí do chodidla. Takže tam jsem vyrobil nášlapnou plochu jsem o šířce 7 centimetrů,“ říká o vylepšováku.

Myslel rovněž na bezpečnost mladšího syna, pro něhož vyrobil zábranu navíc. „Synovi tehdy byly zrovna tři roky, tak jsme se trošku báli, aby z postele nepadal. Děti se v postýlce různě točí,“ vysvětluje Martin Tovara.

Další zajímavé reportáže plné kutilských tipů najdete i v sekci související články pod tímto textem.

Dvoupatrová postel jako dárek k Vánocům

Dvoupatrová palanda disponuje přistýlkou a šuplíky.

„Přistýlka je na kolečkách, takže ji jednoduše zepředu přizvednete a vytáhnete ven. Nejprve jsem použil původní šuplíky, ale nakonec jsem si je nechal vyrobit. Chtěl jsem je mít pevnější, to víte, malé děti o tom moc nepřemýšlejí a skočí do nich,“ usmívá se. Děti prý byly z nové postele nadšené. Dostali ji jako dárek k Vánocům.

„Celá palanda mě vyšla zhruba na 10 tisíc korun. Za 3 tisíce jsme pořídili matrace, dřevo mě vyšlo asi na 4 nebo 5 tisíc a zhruba tisícovku jsem zaplatil za bílou barvu. Kdybych si takovou pěknou dvoupatrovou postel nechal vyrobit u truhláře, musel bych připlácet za práci. A ta samozřejmě není levná,“ spočítal si Martin Tovara.