Starší Michaela poprvé odjela pracovat do Londýna během studia Mezinárodního obchodu v Praze a v Anglii nakonec neplánovaně zůstala celý rok. Po krátkém návratu domů a dokončení školy ale vzápětí vyrazila studovat do Švédska. Na severu, kam se vždycky chtěla podívat, narazila na svoji osudovou firmu. Pro českou pobočku společnosti IKEA později pracovala několik let.

„Měla jsem tam na starosti dodavatele z celého světa, takže jsem musela hodně cestovat. Byly časy, kdy jsem za měsíc někam letěla i šestkrát,“ vysvětluje Michaela, jaké zkušenosti ji nová práce přinesla. V příštích měsících několikrát pracovně navštívila například Itálii, Španělsko, Rumunsko nebo i asijský Hong Kong.

Později ale začala cítit, že by od života chtěla i něco jiného a v následujících letech vyzkoušela několik dalších profesí. Především ale začala psát svůj blog in-filtrate.com, který mezi čtenáři slaví úspěch. Na začátku roku se rozhodla přestěhovat do Mexika. Dala výpověď v práci i z nájemní smlouvy, ale celosvětová epidemie ji vzápětí zrušila všechny mezikontinentální lety. Rozhodla se proto odjet za sestrou Lindou do Anglie, kde nakonec zůstala několik měsíců.

Míšina sestra Linda strávila v britských městech Oxford a Portsmouth poslední dva roky. Naplno se tu věnovala práci v marketingu a získala přátele a zkušenosti do konce života.

„Pokud chcete, život v zahraničí vám změní pohled na svět. Češi mají zúžené zorné pole a tohle je příležitost změnit pohled na jiné národy i vlastní osobní život,“ říká o své zkušenosti mladší Linda, která pracovala mimo jiné i pro vysokou školu. Šlo podle ní o velmi rozmanitou práci. „Denně jsem komunikovala se studenty z různých částí světa. Se studentem z Afriky musíte jednat úplně jinak než se studenty z Číny nebo Ruska," popisuje Linda.

Pár měsíců poté, co se za sestrou do Británie přistěhovala i Michaela, připravila epidemie koronaviru obě dvě o práci a předčasně poslala zpátky domů do Česka. Ve Velké Británii ale stihly zjistit, jak skvělý tým jsou.

„Míša dobře plánuje a má smysl pro řád. Já jsem kreativní, nespoutaná a ráda mluvím. Dohromady se v marketingu hezky doplňujeme. Taky spolu už asi čtyři měsíce spíme v jedné posteli,“ směje se Linda a přibližuje jejich společné plány do budoucna. Estonsko obě vidí jako skvělou příležitost pro rozjezd vlastní marketingové agentury, která už má i svého prvního klienta. V Pobaltí by chtěly rok zůstat a pak vyjet objevovat zase další jinou zemi.

Obě sestry navštívily země od Mexika a New Yorku až po Dubaj a Hong Kong, překvapivě se ale jednomyslně shodnou na tom, která země je ze všech nejhezčí. „Když celý život cestujete po světě a pak najednou zavřou hranice, zjistíte, jak je v Česku krásně. Co tu máme, není ve světě vůbec pravidlem,“ přiznává Míša.

Tereza Stará