Předchozí
1 z 6
Další

Miroslav Tupec přiveze Cimrmanovu pláž do Týniště

Plážové vybavení sobě zabalte, do většího baťohu dobrou náladu napěchujte, hubu do úsměvu roztáhněte a v čas tento na místo určení včas přikvačte, neboť tam dobře baviti se budete. Tak zní pozvánka Spolku přátel Týniště nad Orlicí a samozvaného předsedy České společnosti cimrmanologické pro oblast Novobydžovka Miroslava Tupce na Pláž Járy Cimrmana. Otevře se tuto sobotu 18. ledna ve 13.30 pod Vodárenskou věží v Týništi nad Orlicí.

Pláž Járy Cimrmana v Chlumci nad Cidlinou, Miroslav Tupec.Zdroj: Deník/ Michal Fanta

Nejde jen o recesi, tahle akce totiž pomáhá nejen dobré náladě samotných účastníků a obecenstva, ale také dětem. "Dobrovolným vstupným v podobě ovoce, cukroví, hračky či jiné maškrty dle vaší fantazie uděláte radost dětem z Dětského domova v Nechanicích," dodávají organizátoři.

Pláž Járy Cimrmana a Miroslav Tupec (vpravo).Zdroj: Deník/ Michal Fanta

Příznivci Pláže Járy Cimrmana přitom každoročně netrpělivě očekávají, kde se opět objeví. „Cimrman sám sebe označoval za světoběžníka. Logicky z toho vyplývá, že Pláž Járy Cimrmana je pláží putovní,“ vysvětluje Miroslav Tupec.

Pláž Járy Cimrmana a Miroslav Tupec.Zdroj: Deník/ Michal Fanta

Letos měli otužilci a další nadšenci příležitost navštívit jeho akci 11. ledna v Novém Bydžově, kde ji předcházel tradiční seminář. U ledové vody a někdy i sněhem pokrytém břehu si pak počínají jako v největším parnu, nechybí lehátka, dobové plavecké oblečky, župánky, žabky, nafukovací balóny ani další plážové vybavení.

Pláž Járy Cimrmana v Chlumci nad Cidlinou, Miroslav Tupec.Zdroj: Deník/ Michal Fanta

Jak říká Miroslav Tupec, pro Cimrmany zahořel od první chvíle, kdy měl příležitost navštívit jejich představení Vražda v salonním kupé. „To bylo někdy v roce 1985 nebo 1986, kdy hostovali v Novém Bydžově. Napsal jsem jim, že bych je strašně rád přivítal ve své hospodě,“ prozradil. Jaké pak bylo jeho překvapení, když jedno odpoledne někdo zaťukal na okno a za dveřmi stála známá parta z pražského Divadla Járy Cimrmana.

Pláž Járy Cimrmana v Chlumci nad Cidlinou.Zdroj: Deník/ Michal Fanta

„Byl to pro mě neuvěřitelný zážitek. Poseděli jsme krátce v hospodě a doktor Weigel se osobně chopil kladívka, přitloukl do zdi hřebíček a pověsil na něj repliku slavného Cimrmanova nápisu: Lepší pivo v žaludku nežli voda na plících. Paní Svěráková po prvním představení hry Akt při debatě řekla památnou větu: „Ježíšmarjá, kluci, neblbněte! Vy to chcete hrát dál?“ A kluci blbnou do dneška a já blbnu taky. A když už, ať už to stojí za to! Proto pořádám tuto recesistickou akci,“ svěřil se pětašedesátiletý muž.

Pláž Járy Cimrmana v Chlumci nad Cidlinou.Zdroj: Deník/ Michal Fanta