Předchozí
1 z 5
Další

Grafiku si Šimon Levitner poprvé vyzkoušel na hradecké kybernetice a ve stejné době poznal i alternativní umělecký proud a současné umění. Tehdy mu začalo připadat, že objevil něco, co má smysl a práce ho nepřestávala bavit. Po konci střední školy tak zamířil studovat fotografii na pražskou FAMU.

Ukázka umělecké tvorby Šimona Levitnera.Zdroj: archiv Šimona Levitnera

„Tou dobou tam působilo více profesorů a profesorek, kteří vnímali fotografii jako jeden z možných nástrojů vyjádření se. Tento postoj mi dost vyhovoval a posloužil mi jako dobrý začátek pro další tvorbu,“ vysvětluje. Ve studiu umění pokračoval souběžně také na pražské AVU.

Ukázka umělecké tvorby Šimona Levitnera.Zdroj: archiv Šimona Levitnera

Do Prahy se tehdy přestěhoval i s několika dalšími přáteli. Nestudovali sice na stejné univerzitě, umělecké projekty ale začali tvořit společně. Asi před třemi lety spolupráci zpečetili pořízením společného studia a vytvořením kolektivu BCAAsystem, skrz který stále tvoří.

Ukázka umělecké tvorby Šimona Levitnera.Zdroj: archiv Šimona Levitnera

„Nejvíc pyšný jsem na to, že se nám tenhle kolektiv daří držet v chodu. Do budoucna by si mi líbilo, kdyby se všichni členové mohli živit výhradně provozem studia, vzhledem k dost širokému rozpětí našich aktivit to ale bude oříšek,“ usmívá se. BCAAsystem vystavuje svá díla v galeriích i mimo ně a věnuje se i dalším uměleckým oborům.

Ukázka umělecké tvorby Šimona Levitnera.Zdroj: archiv Šimona Levitnera

Zatím poslední větší práci prezentoval při akci spolku Pro plané porosty spolu se sestrou Juditou, kdy se součástí uměleckého projetu staly volně rostoucí květiny a projekt AZERO, na kterém spolupracoval i celý BCAAsystem. Jeho tvorbu lze kromě České republiky najít i v Německu, Belgii, Litvě nebo v americkém New Yorku. V rodném Hradci Králové představil naposledy před čtyřmi lety výstavu fotografií hradecké architektury, kterou považuje za modernistický klenot. A vzhledem k tomu, že mu současná tvorba vyhovuje a chtěl by jí věnovat i nadále, brzy snad znovu s novým projektem zavítá na rodné Hradecko.

Umělecká skupina BCAAsystem. Šimon Levitner v podřepu.Zdroj: archiv Šimona Levitnera