Fyzioterapeut vysvětluje, proč nejsou chodítka vhodná:

| Video: Youtube

Studie s názvem Zranění související s dětskými chodítky se zabývala používáním dětských chodítek ve Spojených státech. Její výsledky zveřejnila na svém webu Americká asociace pediatrů, která volá po úplném zákazu dětských chodítek. A to i přes to, že díky zvyšujícím se bezpečnostním standardům a klesající popularitě chodítek množství zranění ubývá.

Ve sledovaném období 24 let, kdy jsou chodítka používána, totiž se zraněním z chodítka muselo jen v Americe pohotovost přes 230 tisíc dětí mladších 15 měsíců. Nejčastěji se jednalo o zranění krku a hlavy. Některé země chodítka zcela zakázaly. Například Kanada.

Pád ze schodů i převržení

Chodítka slouží dětem, nejčastěji mezi 6 a 18 měsíci, k pohybu. Konstrukce má kolečka, díky které se dítě odstrkováním nohou může snadno a rychle pohybovat. Lékaři upozorňují na nebezpečí zranění. Dítě v chodítku se pohybuje rychleji, má větší sílu a dosáhne výše, než by zvládlo bez něj.


Nahrává se anketa ...

Podle pediatrického webu Healthy Children mohou děti v chodítku dosáhnout na nebezpečné předměty jako jsou léky, čistící prostředky nebo horká káva na stole. „Většina zranění a nehod se stane pod přímým dohledem rodiče. Zkrátka nezvládnou zareagovat dostatečně rychle,“ uvádí.

Pokud někdo má doma krb či prudké schody, je nutné počítat s tím, že se dítě v chodítku rychle dostane také k těmto nebezpečným místům.

Alternativy k chodítkům:

  • Stacionární aktivity centra – stacionární, tedy nepohyblivá, pomůcka. Dítěti umožní hrát si ve vzpřímené poloze. Dítě je motivováno se k pomůcce postavit, aby si mohlo hrát. Nedoporučuje se dětem ke stoji pomáhat, měly by to zvládnout samy
  • Dětské ohrádky – umožní vytvořit dítěti bezpečný prostor pro hru
  • Dětská židlička s pultem – dopřeje dítěti rozhled a volné ruce ke hře

Zdroj: Healthy Children

Deformace kyčlí, ploché nohy a borcení páteře

Ploché nohy, přetížená páteř a kyčle - to jsou důsledky nepřirozené polohy, ve které se dítě v chodítku nachází. Podle webu kliniky Vasmedic patří mezi rizika chodítek přetěžování nevyvinuté nožky dítěte. Právě to vede ke vzniku plochých chodidel.

Ploché nohy mají vliv na držení těla, zatěžování kyčlí i páteře.

„V chodítku dítě nesedí, je v něm zavěšeno v nepřirozené poloze a špičkami nohou se odráží od podlahy. Jeho kyčle a páteř jsou tak v nesprávné poloze, dítě tím trpí a hrozí, že začne chodit po špičkách,“ upozorňují fyzioterapeuti na webu Fyziokliniky.

V chodítku trpí také páteř. Podle webu Fyzionožka dochází v chodítku k jejímu borcení. Posazování do chodítka v době, kdy dítě ještě samo nestojí, navíc přetěžuje kyčle. „Ty se následně špatně formují a tvarují,“ varuje fyzioterapeutka Soňa Barvenčíková na webu Fyzionožky.

Místo urychlení čeká děti zpomalený vývoj

Rodiče si často myslí, že díky chodítku se dítě naučí dříve chodit. Fyzioterapeuti urychlování vývoje nedoporučují. A upozorňují také na fakt, že chodítka psychomotorický vývoj dítěte naopak zpomalují.

„Lékaři sledovali více než sto dětí, z nichž polovina trávila v chodítkách spoustu času. Ukázalo se, že děti z chodítek měly pomalejší mentální a fyzický vývoj než děti, které musely šlapat po svých,“ uvádí na webu Fyziokliniky.

Začínáte se příkrmy? Proč se vyhnout mrkvičce:

„Viděla jsem holčičku ze sociálně slabší rodiny, která v chodítku byla opravdu často. Ve dvou letech si nebyla schopna stoupnout na celá chodidla. Stála a chodila jen po špičkách,“ předesílá důsledky častého používání těchto pomůcek dětská fyzioterpeutka Michaela Kačírková Voltrová na svém instagramu.

Pro správný vývoj dítěte je podle odborníků nezbytné, aby si prošlo ve svém tempu všemi podstatnými fázemi. Od polohy na zádech, přes otáčení, lezení až po stoupání u nábytku a první krůčky. Pomůcky tedy nejenže nejsou třeba, ale často dětem naopak škodí.