Vybarvování děti učí nejen vizuálním schopnostem, jako je rozlišování barev, ale i motorickým dovednostem nebo rozvoji jejich kreativity. Na některé může vybarvování působit dokonce až terapeuticky. Ne náhodou se dá z jejich používání různých barev a odstínů také leccos vyčíst. Vybarvování omalovánek je zkrátka nenahraditelnou činností při vývoji každého dítěte.

Jak vyrobit omalovánky pro děti z pohodlí domova:

| Video: Youtube

„Vybarvování je pro děti vynikající způsob, jak se vyjádřit, rozvíjet své motorické schopnosti, relaxovat a užít si kvalitní čas s ostatními členy rodiny. V dnešním rušném světě je tato odvěká oblíbená činnost jedním z nejlepších způsobů, jak zpomalit a užít si prostou radost z dětství,“ vysvětluje Sarah J. Chinnaraja, generální ředitelka společnosti Keeko Kids Ltd. pro web Little Learners, zabývající se výukou a rozvojem dětí.

13 úžasných výhod, které vaše dítě pozná při vybarvování

Vybarvování je zkrátka skvělé – rozvíjí schopnosti dítěte, ale může jej i uklidnit a dostat do pohody. Specializovaný web Mom Junction sestavil žebříček třinácti nesporných výhod omalovánek a vybarvování, které jsou stěžejní při vývoji vašeho dítěte.

1. Zlepšení rukopisu

Děti potřebují k manipulaci s tužkou na papíře sílu a obratnost ruky, což jim pomáhá rozvíjet motoriku při psaní a také jejich rukopis.

2. Koordinace rukou a očí

Základní koordinační dovednosti, jako je správné držení pastelek, ořezávání pastelek a rozpoznání, jakou barvu použít, mohou dětem velmi pomoci při sjednocení činnosti rukou a očí. Zároveň omalovánky vyžadují, aby vaše děti vybarvovaly ve vymezené oblasti. To pomáhá rozvíjet koordinaci rukou a očí.

3. Relaxace a trpělivost

Vymalovávání může dětem pomoci osvojit si dovednost trpělivosti. Zároveň umožňuje, aby se při vytváření uměleckého díla uvolnily a cítily se pohodlně.

4. Soustředění

Soustředění je jednou z důležitých schopností, které se vaše děti mohou naučit při vybarvování. Bylo prokázáno, že děti, které tráví čas vybarvováním, se lépe soustředí a lépe se orientují. Vybarvování aktivuje čelní lalok, takže mozek při vybarvování řeší problémy a organizuje si je.

5. Znalosti

Vymalování obrázku může dětem pomoci rozpoznat linii, perspektivu, barvu, odstín, tvar a formu. Vaše děti se také naučí rozpoznávat vzory.

6. Sebedůvěra

Dokončení omalovánek dodává dětem pocit úspěchu, což posiluje jejich sebevědomí a sebedůvěru.

7. Motorické dovednosti

Vymalovávání může u dětí zlepšit motorické schopnosti. Pohyby spojené s vybarvováním, jako je držení pomůcek a čmárání pastelkami, mohou pomoci při rozvoji drobných svalů v zápěstí, prstech a rukou. Jemná motorika pomáhá vašim dětem při psaní a manipulaci s drobnými předměty.


Nahrává se anketa ...

8. Rozvoj kreativity

Omalovánky dávají dětem příležitost projevit svou kreativní stránku. Dítě si v mysli vytvoří imaginární svět, než nakreslí obrázek na list. Dejte tedy dětem do ruky krabičku pastelek a dopřejte jim volnost. To může vést k mnoha velmi žádoucím výsledkům. Umožní to vašim dětem přemýšlet o různých barevných kombinacích, které může použít, aby dodal obrázku atraktivní vzhled.

9. Sebevyjádření

Některé děti se rády vyjadřují slovy, jiné raději používají výtvarnou formu. Podle barev, které člověk používá, a obrázku, který nakreslí, se o něm dá hodně poznat.

10. Rozpoznávání barev a odstínů

Děti se poprvé seznámí s barevným kruhem pomocí pastelek, barevných tužek a fixů. Učí se rozlišovat mezi zelenou, žlutou, červenou, růžovou atd. Používání různých barev dává dětem možnost prozkoumat různé barevné kombinace a také méně typické barvy.

11. Terapeutické účinky

Pro některé děti má vybarvování prokazatelně terapeutické účinky, zejména pokud se mu věnují často. Prostřednictvím vybarvování ventilují své pocity, frustrace a další emoce. Vybarvování uvolňuje mozkové centrum strachu a může navodit stejný stav jako meditace.

12. Uchopení

Pro mnoho dětí je pastelka prvním předmětem, který se naučí určitým způsobem držet. Je velmi důležité, aby vaše děti správně držely a ovládaly své psací a vybarvovací pomůcky. To jim pomůže i do budoucna při psaní.

13. Vývoj jazyka

Děti se díky vybarvování a povídání o něm naučí nová slova a věty. Když vidí různé styly omalovánek, používají popisná slova, třeba i nově naučená. Dětské omalovánky navíc pomáhají při rozvoji jejich schopnosti kritického myšlení.

Jak zlepšit s vybarvováním i fyzické schopnosti dítěte

Tento malý tip pomůže zlepšit kondici středu těla vašeho dítěte, ale také zlepší stabilitu ramen a zápěstí. Je to velmi jednoduché. Stačí přilepit stránku s omalovánkou na zeď a vybarvovat na svislé ploše. Nebo jednoduše zkuste, aby dítě leželo na břiše s papírem vpředu na podlaze. To je zase skvělé pro posilování celé horní části těla a středu těla, radí specializovaný web Ready Hands For Kindergarten.