Při výběru nábytku do dětského pokoje je v první fázi třeba dobře zvážit, kolik nábytku je nezbytně potřeba a zda-li dítěti v pokoji zbude alespoň nějaký volný prostor na hraní. Zpočátku, kdy máme ještě miminko nebo batole, postačí vybavit pokojík postýlkou, přebalovacím pultem s komodou na ošacení, případně ohrádkou, úložným prostorem na hračky a pohodlným křeslem, v němž bude možno miminko nakojit. S rostoucím dítětem nastane potřeba pokojík dovybavit kvalitní postelí, židlí s psacím stolem a také vhodným nábytkem a úložnými prostory pro hračky a oblečení.

Dva tátové: Dětský pokojíček dvojčat. Ložnice i tělocvična v jednom:

| Video: Youtube

Dobrými radami přispěje interiérový designér

U všech částí nábytku je při jejich pořizování nutno dbát na to, aby daný kus byl především dostatečně bezpečný a stabilní. Před nákupem je nutno promyslet rozmístění nábytku v pokoji. Nevíme-li si rady, můžeme využít služeb bytového architekta či interiérového designéra, jenž může přispět cennými radami ze svých zkušeností. Poradit může i s tím, jakými barvami pokoj vymalovat a jak vhodně prostor zařídit.

Jak správně zorganizovat dětský pokoj, aby v něm byl vždy pořádek:

| Video: Youtube

Bezpečnost, praktičnost a pohodlí na prvním místě

U nábytku by nás mělo zajímat, z čeho je vyrobený, jakými laky byl natřený, zda nábytek splňuje kritéria zdravotní nezávadnosti. Pro praktické stránce bereme v potaz i to, aby dítě dosáhlo pro své věci a hračky tam, kam potřebuje. Pro menší dítě  je často bezpečnější a praktičtější uložení hraček v různých boxech či koších a krabicích, než-li otvírání těžkých dvířek skříně či zásuvky. V případě, že pokoj obývá batole, je nezbytné pečlivě dbát na zabezpečení všech zásuvek a dvířek. Pro jistotu na ostré hrany nábytku nainstalujeme ochranné zaoblené plastové násady.

Při výběru psacího stolu a židle se zaměříme na správnou ergonomii, aby židle i sedací nábytek byl dítěti pohodlný a příjemný. Stůl je vhodné zvolit takzvaně rostoucí. Na paměti je třeba mít, že do dětského pokojíčku nepatří jakékoliv skleněné prvky, ať už jde o skleněné police, prosklené vitríny či skleněné lustry.

Zastínění a osvětlení pokoje

Pro dětské hry, ale také pro čtení a hraní bude třeba pokoj vybavit dobrým osvětlením a také zastíněním. Kromě hlavního osvětlení místnosti bychom neměli zapomenout na výběr osvětlení pracovní plochy na stole a na praktickou lampičku na noční stolek nebo menší světlo umístěné na stěnu nad postel. Při výběru osvětlení můžeme zvolit i takové, u něhož lze nastavit funkci stmívání. V pokoji by neměla chybět možnost zastínění okna. Vyvarujeme se přitom velkým těžkým závěsům, které jsou mimo jiné největšími lapači prachu, mnohem praktičtější je pořídit žaluzie či rolety.

Malujeme dětský pokoj:

| Video: Youtube

Hravé doplňky do pokojíčku patří

Menší i větší děti jsou spokojenější, mají-li ve svém prostoru věci a předměty, které jim umožňují rozvíjet jejich záliby a představivost. Rozhodně by neměl chybět alespoň menší prostor na zemi, kam můžeme pro batole umístit ohrádku na hraní, v pozdějším věku si na místě dřívější ohrádky dítě rozloží hračky a stavebnice. Tento prostor je vhodné předem vybavit kobercem s příjemným povrchem.

Podle uvážení můžeme do pokoje dítěte umístit například tapetu s tabulovým nátěrem, na který může dítě psát křídou či smazatelnými fixy. Máme-li dostatek místa, děti jistě ocení i hrací „domeček“, jenž může být v podobě látkového „týpý“ či stanu.