Jak už bylo řečeno výše, pokožka dětí a miminek je velmi tenká a je mimořádně citlivá. To platí i pro vlasy. A právě proto dětská pokožka vstřebává více látek, než se děje v případě dospělých, tudíž se také častěji podráždí. Z toho důvodi mají přípravky pro nejmenší jiné složení. Na to je třeba brát zřetel. Dětská kosmetika by neměla obsahovat látky, které by mohly dráždit jemnou a citlivou pokožku, neměla obsahovat parfemaci a jiné nevhodné látky. Pokožka u dětí se vyvíjí, v prvních měsících života se hodně mění, mimina například nemají plně funkční mazové žlázy. Z toho důvodu potřebují větší péči a vytvoření nějaké ochranné vrstvy. Obnova dětské pokožky probíhá pomaleji než u dospělého. Vzhledem k použití plenek můžou vznikat podráždění a opruzeniny, tomu je třeba předcházet vhodnou péčí.

Sortiment výrobků je široký

Výběr kosmetický prostředků je široký, na trhu, v kamenných obchodech nebo na internetu, lze využít pestrou paletu nejrůznějších produktů. Ať už jde o ty na ochranu před sluncem, standardní péči o pokožku, koupání, přebalování, čistění zubů nebo péči o vlasy. K využití je celá řada přípravků od krémů přes oleje, pudry, pěny nebo přípravky do koupele, dětská mýdla, sprchové gely i sprchové šampóny, tělová mléka a masti. Přípravky pro mytí a koupele by se měly postarat o zachování přirozeného pH pokožky.

Děti mají citlivou pokožku

Také je dobré volit pokud možno kvalitní přípravky bez parfémů, barviv, sulfátů, parabenů a konzervačních přísad. Nezapomeňte, že dětskou kosmetiku nemusíte kupovat je v běžných obchodech, v nabídce ji mají v převážné většině také lékárny. A hlavně – pokud si nebudete něčím jistí, zvolte takový nákup, při kterém vám poradí odborníci. Podstatný je totiž také věk dítěte a typ pokožky. V případě, že vaše dítě trpí nějakou alergií a podobně, raději vždy výběr konzultujte s pediatrem nebo dermatologem. Pozor – kosmetické přípravky je také potřeba skladovat a používat podle návodu uvedeného výrobcem.

Jak vybrat kosmetiku pro děti:

| Video: Youtube

Aktuální potřeby rozhodují

Co a kdy používat, to se také mění s vývojem dítěte. Jak roste a vyvíjí se, tak je to i s jeho pokožkou. A tomu je třeba přizpůsobit také celkovou péči. Například při prvních koupelích dítěte budete využívat jinou kosmetiku než u těch, která už běhají a trošku vyrostla. Dítě také potřebuje jinou péči, pokud ještě nosí pleny. Jakmile začnou růst zuby, už je pomalu na čase začít se zubní hygienou. Potřeby dítěte se tedy neustále mění a vyvíjejí a je vždycky dobré na ně být připravený v jistém předstihu. Stejná věc pak platí i s ohledem na roční období, jiná kosmetická výbava je potřeba v zimě, jiné v létě. V zimě pleť vysušují studený vzduch a mráz, to pokožka potřebuje výživu a hydrataci. A pozor – i v zimě na horách umí být slunce ostřejší, takže i tam se vybavte opalovacím krémem. V létě by pak mělo být používání opalovacího krému, či jiného přípravku, rutinou, dětské kůži uškodí i krátký pobyt na slunci, může se spálit.

Nezapomínejte na prací prostředky

S kosmetikou přímo souvisí také drogérie. A především prací prostředky. V tomto případě také pamatujte a to, že děti mají pokožku citlivější. Proto v každém z obchodů najdete celou řadu přípravků, které jsou určeny právě pro děti, nejsou tolik agresivní, jak by bez potíží snesl dospělý člověk. Na výběr je, stejně jako pro dospělé, několik variant – klasický prací prášek, tekutý prací prostředek nebo gelové kapsle. I pro nejmenší jsou potom na trhu ekologické prací prostředky, které jsou antialergenní a zároveň neobsahují žádná barviva, parfémy, fosfáty nebo jiné chemikálie. Podle doporučení odborníků je také vhodné při praní oděvů pro děti vynechat aviváž. Ty totiž většinou obsahují chemikálie doplněné umělými barvivy a parfémy. A to může způsobovat podráždění pokožky a alergie.