Alternativou ke klasickým kočárkům, ať už na třech nebo čtyřech kolech, kterou už pro novorozená miminka, volí čím dál víc převážně aktivně založených rodičů, jsou sportovní vozíky. Jsou jakousi obdobou sportovních kočárků, mají oproti nim však své výhody i nevýhody.

Bezpečnost a pohodlí

Šest měsíců je samozřejmě jen orientační doba, během které se dětské tělíčko zpevňuje a posiluje. Každé dítě je jiné, proto je nezbytné rozhodovat se podle individuálního stupně vývoje konkrétně vašeho miminka. Zdaleka ne všechny děti jsou v šesti měsících natolik vyspělé, aby mohly přesednout do sportovního kočárku. Část dětských lékařů dokonce doporučuje používat sportovní typ kočárku až od věku, kdy se dítě učí chodit.

Sportovní vozíky jsou, na rozdíl právě od sportovních kočárků, už pro novorozené děti mnohem bezpečnější a pohodlnější. Rizika spojená s poškozením páteře a motorického vývoje dítěte, které ještě samo nesedí, pomáhá eliminovat speciální příslušenství.

Bez příslušenství to nepůjde

| Video: Youtube

Základem bezpečné a pohodlné jízdy je na prvním místě odpružení. V tom jsou sportovní vozíky, ve srovnání se sportovními kočárky, které bývají rovněž odpružené, mnohonásobně napřed. Důležité je však také vnitřní vybavení, kterým zajistíte, že vaše miminko bude pohodlně a opravdu anatomicky bezpečně ve vozíku usazeno. Novorozencům do věku deseti měsíců pomůže závěsné lůžko (miminkovník), od deseti měsíců pak opora hlavy a trupu nebo záhlavník.

Závěsné lůžko je pro děti od prvního měsíce věku až do doby, kdy se dokážou samy posadit, neprostá nezbytnost. Miminkovník má anatomický tvar, podobný jako novorozenecká autosedačka, tak zvané „vajíčko“. Musí mít pevný skelet a správný tvar, používat je můžete tak dlouho, dokud se do něj dítě pohodlně vejde. Miminka jsou v něm v pozici pololehu nebo polosedu. Nejbezpečnější na trhu jsou, podle zkušeností prodejců, závěsná lůžka Leggero nebo Qeridoo.

| Video: Youtube

V okamžiku, kdy se dítě samo posadí a dokáže sedět bez opory, můžete miminkovník vyměnit za oporu hlavy a trupu. Jedná se o zmenšovací výplň sedačky, do které se miminko zapře, hlavně usne. Oporu hlavy a trupu poskytují boční polštáře, které zabrání zkroucení tělíčka a zaklonění hlavičky do stran.

| Video: Youtube

Pro děti, které už nepotřebují oporu trupu, je ideální záhlavník. Používají se zpravidla pro děti starší dvou let věku. Jejich klíčovou vlastností je komfort dětí během spánku, kdy se mohou opřít hlavou a povrch záhlavníku je i na dotyk příjemnější, než potah sedačky.

Konečné rozhodnutí, zda kočárek nebo sportovní vozík, je samozřejmě na rodičích. Pokud ale rádi sportujete, a nemusí to být jen cyklistika, se sportovním vozíkem je možné stejně dobře i běhat nebo jezdit na inline bruslích, bude pro vás dobrá volba.