Každý týden náš fotograf objíždí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.
Může se ale stát, že právě vás v porodnici nezastihne, možná aktuální zdravotní stav vašeho potomka neumožní focení.

Přesto vaše dítě neztrácí šanci být v novinách dřív, než se naučí svá první slova. Můžete nám poslat jeho fotku (portrét) na mail:

miminka.hradecky@denik.cz

a své miminko najdete buď na stránkách Hradeckého deníku nebo na

www.hradecky.denik.cz/miminka.

Tam najdete i všechna miminka, která již v Hradeckém deníku vyšla. Na vaše děťátko se tak může podívat i babička nebo dědeček z druhého konce světa.

Tereza Hamplová přišla na svět 28. října tři minuty po páté hodině odpolední. Měřila tehdy 50 centimetrů a vážila 3330 gramů. Se svými rodiči Janou a Pavlem Hamplovými bydlí v Chlumci nad Cidlinou.

Jasmína Svobodová se narodila 29. října osm minut před jedenáctou večerní. Měřila 49 centimetrů a vážila 2720 gramů. S maminkou Vendulou Štíchovou a tatínkem Davidem Svobodou žije v Hradci Králové

Otta Baláž přišel na svět 29. října osmadvacet minut po dvaadvacáté hodině. Při narození měřil 48 centimetrů a vážil 2515 gramů. S maminkou Ivetou Balážovou a starší sestrou bydlí v Jeřicích.

Adéla Píšlová se narodila 23. října třináct minut před desátou dopoledne. Měřila tehdy 50 centimetrů a vážila 3440 gramů. Se svými rodiči Gabrielou a Markem Píšlovými a sestou Klárou bydlí v Libčanech.

Adina Matoulková přišla na svět 27. října v 13.18 hodin. Při narození měřila 50 centimetrů a vážila 3360 gramů. Se svými rodiči Danielou a Radkem Matoulkovými a bratrem Jirkou bydlí v Čeperce.

Josef Řezníček se narodil 28. října deset minut před osmou hodinou ranní. Měřil tehdy 50 centimetrů a vážil 3420 gramů. S rodiči Markétou a Václavem Řezníčkovými a bratrem Václavem bydlí v Hradci Králové.


Dvanáct otázek pro Zuzanu Baudyšovou

JITKA STUCHLÍKOVÁ

Jaká byla vaše nejmilejší dětská knížka a večerníček?
Měla jsem ráda Káju Maříka, vícekrát jsem se k němu vracela. Z večerníčků byl favoritem Hurvínek se svým tátou Spejblem, ale i celá řada dalších.

Jaké slovo u dnešních teenagerů považujte za „nejhustší“?
Přiznávám se, že z vulgarismů mládeže mi není dobře. Za husté považuji veškeré anální termíny, které bych nerada reprodukovala.
Vaše největší chyba ve výchově, které jste se dopustila, anebo se dopustili jiní na vás ?
Za svou největší výchovnou chybu dodnes považuji potrestání našeho mladšího synka pomocí vařečky. Po výkonu jsem se cítila velmi uboze a navíc cíle jsem stejně nedosáhla. Po dokončeném výkonu jsme byli v šoku oba dva.

Šla jste při výběru povolání svou cestou, anebo jste dala na radu rodičů?
Šla jsem svou cestou. Rodiče mě naprosto nebránili a na studiích navíc finančně podporovali. Moje volba – gymnázium a Vysoká škola ekonomická – nebyla navíc žádným kaskadérstvím.

Za co jste nejvíce vděčni svým dětem?
Mé děti daly mému životu smysl a naplnění. Díky úspěšnému mateřství jsem se stala babičkou. Její úloha je mnohem příjemnější a hlavně méně náročná a zodpovědná než role matky.
Děti, které se na naši nadaci obracejí a kterým s mými kolegy pomáháme, mi rovněž dávají velké naplnění života.

Co je největším nepřítelem dnešního dospívajícího?
Rizik ohrožujících dnešní děti je celá řada, např. drogy, chatování na internetu s neznámým člověkem, zneužívání dětí, ale i rozpadající se rodiny a stres dětí vyplývající z nejistoty nesoudržné rodinné „smečky“. Bohužel i nedostatek času řady rodičů, kteří myslí na hmotné, ale nikoliv na duchovní blaho dětí, je vysoký.

Kam vedla vaše první cesta po vyučování ?
Po vyučování vedla moje cesta pravidelně do školní jídelny na oběd a po obědě domů odložit školní tašku a vyvenčit pejska. Pak následoval program podle počasí – buď si hrát s kamarádkami venku, nebo doma. Byla jsem hodně samostatná a snažila jsem se nepřidělávat žádné starosti mým rodičům.

Jaký byl váš dětský vzor a napodobovala jste ho?
Už jako malou holku mě oslovovali jedinci, kteří svým talentem a pílí něčím vynikali. Fandila jsem například sportovcům – sourozencům Romanovým, Hance Maškové, paní Čáslavské, sledovala jsem osud Martiny Navrátilové.

Jakými radami vyzbrojíte dítě před prvním mejdanem?
Tak díky bohu to již mám dávno za sebou! Vždycky jsem spoléhala na vzájemnou důvěru mezi námi a lehce naznačila, že věřím, že důvěru nezklamou.

Když už vám před dětmi povolí nervy, co děláte?
K vypjaté situaci se snažím vrátit a vysvětlit dítěti příčinu, eventuálně se i omluvit, pokud se něco hodně nepovedlo. Omluva není slabost ani vůči dítěti!

Jaký máte osvědčený trik na zabavení dětí, když už nevíte kudy kam?
Asi nejlepší je změna prostředí, jít ven – na hřiště, či do přírody a uvolnit přebytečnou energii potomstva.

Dnešní děti se už neobejdou bez televize, mobilu, počítače. Bez čeho jste se v jejich věku neobešla vy?
Hračky, knížky, kino, loutkové divadlo, nedělní pohádka v radiu po obědě – více tehdy neexistovalo.