Eliška; ZŠ a MŠ 17. listopadu, Jičín:
Naučila jsem se číst, psát a počítat a ještě umím poznávat zvířátka. Nejvíc mě bavila matematika, protože ráda počítám příklady. Na vysvědčení  budu mít samé jedničky.

Viktorka; ZŠ SNP, Hradec Králové:
Poznala jsem spoustu nových kamarádů. Díky čtení a psaní, které mi jde asi o něco líp než matematika, si teď čtu knížky, které mě  zajímají. Ani nevím, co bude na vysvědčení.

Terezka; ZŠ kpt. Jaroše, Trutnov:
Naučila jsem se čtení a příklady. Taky jsem se naučila psát. A ještě jsem ve třídě a ve škole poznala spoustu nových kamarádů. Ale nevím, co budu mít na vysvědčení.

Pavla; ZŠ Fr. Kupky, Dobruška:
Umím počítat do dvaceti. Naučila jsem se psát, číst a poslouchat. Už mám rozečtenou jednu knížku. Na vysvědčení možná bude jedna dvojka. Už se hodně moc těším na prázdniny.

Leonka; ZŠ Pavlišovská, Náchod:
První třída mi dala nové kamarády, naučila jsem se psát, číst slabiky i slova a počítat do dvaceti. Také si umím sama udělat domácí úkoly, rychleji běhat, plavat a hrát vybíjenou.

Blue notes: Čísla k nezaplacení
Prvňáčci si v pátek poprvé odnáší ze školy papír plný číslic. První instituce jim vyměřila, jakou hodnotu měla jejich práce. Děti poprvé pohlédnou do tváře ošidné hře čísel, ve které budou účinkovat už celý život.
Během dalších let tahle nevinná, suchá čísla  přeskočí z vysvědčení na jiné papíry: na výplatní pásky, na volební preference, vyplněné kolonky pro zdravotní pojišťovny, prodaný náklad nebo najeté kilometry bez nehody. Pravidla hry budou ale dál stejně nedokonalá a pro některé i stejně nespravedlivá.
Je to jenom hra a život je naštěstí jinde. Dlouhá cifra na výplatní pásce ani SPZ se čtyřmi jedničkami v lidském světě nesvědčí o opravdových lidských kvalitách ani o životním štěstí.  I sketa může mít celý život samé výborné, miliardy na účtu nebo závratné volební preference.
Naučit se číst nebo počítat, či některé složitější úkoly jako postarat se o slabšího, nebo mít čisté svědomí se v životě hodí bez ohledu na čísla napsaná na jakémkoli papíře. A to je k nezaplacení.
(Imrich Dioszegi)