Mnohem zajímavější a nijak jednotná jsou naproti tomu stanoviska sociálních demokratů a také poslanců Věcí veřejných, u nich se bude chleba lámat právě dnes. Proto jejich vyjádřením dáváme větší prostor. Například Robin Böhnisch z ČSSD vystupuje v naší anketě zcela proti vyslovení důvěry, výhrady má rovněž jeho stranický kolega Jan Chvojka. Lavírují ale i další poslanci ČSSD; ti rovnou říkají, že se podřídí většinovému rozhodnutí strany.

ANKETNÍ OTÁZKA: Dáte nebo nedáte důvěru Rusnokově vládě?

PRO - pět pslanců

Vladimíra Lesenská (ČSSD):
Zatím nevím, uvidíme dnes, kdy se sejde nás poslanecký klub. Co se týče mého názoru, vyjádřit důvěru by bylo jedno z těch lepších řešení.

Miroslav Váňa (ČSSD):
Budeme o tom besedovat na poslaneckém klubu, jsem ale přesvědčen, že by bylo pro naši zemi přínosné vyslovit Rusnokově vládě důvěru. Tento názor mám podepřen i s dalšími činovníky ČSSD v kraji.

Jiří Štětina (Věci veřejné):
Hlasovat celý náš poslanecký klub určitě budeme, musíme se ještě poradit, jak. Myslím si ale, že nejspíš podpoříme Rusnokovu vládu, sám jsem spíše pro.

Soňa Marková (KSČM):
Dnes máme o této záležitosti jednání poslaneckého klubu, měl by na něj snad přijít i premiér Rusnok. Už jsme se seznámili i s programovým prohlášením, stanovisko klubu ale zvažujeme. Na jedné straně nechceme, aby se k moci vrátila pravice, na druhé ovšem požadujeme předčasné volby. První hledisko ale podle mého názoru převáží, sama bych byla pro dát vládě důvěru.

Květa Matušovská (KSČM):
Ještě nevím, jak budeme hlasovat, dnes budeme mít jednání klubu. Leccos už jsme o našem postoji naznačili , ale nevím, co se ještě může změnit. Za sebe můžu říct, že budu loajální k hlasování celého našeho poslaneckého klubu.

NEVÍM - tři poslanci

Ilustrační fotoHana Orgoníková (ČSSD):
Dnes o tom budou jednat poslanci se senátory a vedením naší strany. Svůj názor říkat nebudu. Je třeba ale při hlasování udržet jednotu strany.

Václav Neubauer (ČSSD):
Teď skutečně nevím. Čekám na dnešní „rvačku" na klubu. Hlavní je, abychom se konečně sjednotili a měli stejný názor. Co se týče mě, já se podřídím. Sám byl bych byl pro Rusnokovu vládu, jenže také vím, že to nic nevyřeší.

Miroslav Petráň (Věci veřejné):
Prosím vás, je proti principům demokracie říkat dopředu, jak budu hlasovat. Popřel bych tím názor demokratické diskuze. Názor pochopitelně mám, ale fakta o nové vládě zatím nedostatečná a potřebuji se o nich nejprve pobavit.

PROTI - třináct poslanců

Radim Jirout (ODS):
Hlasuji proti vládě.

Jan Chvojka (ČSSD):
To je otázka… Můj názor je zatím negativní, ale rozhodnu se na dnešním jednání předsednictva. Osobně ale věřím,  že většina mých stranických kolegů bude proti vyslovení důvěry vládě.

Robin Böhnisch (ČSSD):
Jsem proti důvěře Rusnokově vládě. Mí straničtí kolegové bohužel zapomínají, že o nepodpoře jakékoliv vlády bez předčasných voleb už v červnu rozhodl ústřední výbor ČSSD. Myslím, že ČSSD nemá žádný důvod ji podpořit a myslím, že ji nakonec jako strana ani nepodpoříme.

Jozef Kochan (ODS):
Budu hlasovat proti, k tomu asi skutečně není co dodat.

Jan Pajer (ODS):
Ano, budu hlasovat, a ano, samozřejmě, proti vládě Jiřího Rusnoka.

Václav Cempírek (TOP 09):
Budu hlasovat proti vládě, důvody jsou zřejmé.

Jaroslav Matinů (ODS):
Hlasuji proti vládě.

Josef Cogan (TOP 09):
Budu hlasovat, a to proti. Ta vláda je nelegitimní.

Leoš Heger (TOP 09):
Jsem proti Rusnokově vládě.

Jiří Oliva (TOP 09):
Budu zcela jistě hlasovat proti vládě.

Pavel Staněk (ODS):
Zvednu ruku proti Zemanově kabinetu.

Jan Čechlovský (ODS):
Hlasuji proti vládě.

Jiří Skalický (TOP 09):
Budu pochopitelně hlasovat proti vládě.