František Chobotský, Libňatov:
„Nepřestanu. Není problém jít s cigaretou ven, jen v zimním období to bude nepříjemnější. Vadí mi ale, že stát zasahuje do podnikání. Každý by se měl rozhodnout, jestli chce hospodu kuřáckou nebo nekuřáckou. Kdekdo z majitelů investoval do odsávacích zařízení, a co teď s tím? Hlavně pro vesnické hospody to bylo dost peněz."

Petr Staněk, Broumov, Bar U Votroka:
„Je pravda, že momentálně hodně přemýšlím nad tím, jestli přijmu nové podmínky kouření, nebo přestanu chodit do hospody. Jsem totiž primárně kuřák a kouřím tím pádem i ve svém bytě - ale doma zásadně pivo nepiju, tak nevím, jak to budu řešit. Snad začnu znova malovat obrazy - u toho kouřit můžu."

Martin Malý, Nová Paka, restaurace Na Horce:
„Když bude hezky, tak si na pivo zajdu a zakouřím si při tom venku. Jenže je to omezování podnikání, a to mi na tom zákazu vadí nejvíc. Hospodští by si měli rozhodnout sami, jestli se u nich bude kouřit nebo ne. Ale v zimě si dám radši pivo s cigaretou doma. Tam si naštěstí ještě můžu kouřit jak chci."

Jiří Žlábek, Hradec Králové, Pivnice U Skokana:
„Do hospody asi budu chodit dál, ale budu se trápit. A možná se budu tak trápit, že chodit přestanu. Každý kuřák vám řekne, že chce mít jak kuřácké, tak nekuřácké hospody. Jenže každý nekuřák vám zakáže kouřit. Tak kdo z nich je větší sobec? I já chci mít svoje práva. Nejsem přeci nesvéprávný."

Zákaz kouření.Soumrak hospod v Čechách?
„Tady to žilo," potvrdí snad každý štamgast z vyhlášené královéhradecké hospody Na Hradě (na snímku vpravo).
Cigaretový odér z jejího interiéru postupně vyprchá, ale vrátí se sem všichni hosté?