Jak podle vás změnila sametová revoluce život v kraji?

Vladimír Martinec, 65 let, Pardubice, tehdy mu bylo 40 let:
Díky revoluci mohli i sportovci, nejen hokejisté, konečně hrát, kde chtěli. Do té doby jsme nikam do zahraničí nemohli. Jezdili jsme občas na zájezdy, což byla jediná šance podívat se do ciziny. Revoluce přinesla volnost.

Jak změnila sametová revoluce váš život?

Jaromír Pecina, 55 let, Chrudim, tehdy mu bylo 30 let:
Do roku 1989 jsem učil na jedné z pražských základních škol. Potom jsem se přestěhoval do Chrudimi, oženil se a odstartoval kariéru ředitele soukromé střední školy. Myslím, že pro mě to byl zásadní životní zvrat k lepšímu.

Vzpomenete si, co jste dělal v listopadu 1989?

Udo Ertner, 45 let, Žacléř, tehdy mu bylo 20 let:
V tu dobu jsem byl na vojně zavřený v kasárnách. Nevěděli jsme téměř nic. Sebrali nám televizi i rádio, jediné zbylo v kotelně. Měli jsme pohotovost, žádný opušťák nebo dovolená. Postupně se ale začaly objevovat  trikolóry.

Šla Česká republika po revoluci správným směrem?

Ivana Vavřínová, 35 let, Pardubice, tehdy jí bylo 10 let:
Záleží na úhlu pohledu, v některých věcech ano, v jiných ne. Pozitivní je otevření hranic a větší možnost uplatnění na trhu práce. Došlo však k odosobnění lidských vztahů. Tvrdý byznys převažuje nad slušným chováním.

Jaké podle vás bylo Československo před rokem 1989?

Jaroslav Šrefl, 25 let, Přím, v roce 1989 se narodil:
Ta doba je pro mě charakteristická starými škodovkami, mnohem užším výběrem zboží a tradičními spartakiádami. Pro mě je těžko představitelná absence výpočetní techniky, která se nejvíc rozvíjela až po tomto roce.