Prvňáčci si v pátek poprvé odnáší ze školy papír plný číslic. První instituce jim vyměřila, jakou hodnotu měla jejich práce. Děti poprvé pohlédnou do tváře ošidné hře čísel, ve které budou účinkovat už celý život.

Imrich Dioszegi.Během dalších let tahle nevinná, suchá čísla  přeskočí z vysvědčení na jiné papíry: na výplatní pásky, na volební preference, vyplněné kolonky pro zdravotní pojišťovny, prodaný náklad nebo najeté kilometry bez nehody. Pravidla hry budou ale dál stejně nedokonalá a pro některé i stejně nespravedlivá.

Je to jenom hra a život je naštěstí jinde. Dlouhá cifra na výplatní pásce ani SPZ se čtyřmi jedničkami v lidském světě nesvědčí o opravdových lidských kvalitách ani o životním štěstí.  I sketa může mít celý život samé výborné, miliardy na účtu nebo závratné volební preference.

Naučit se číst nebo počítat, či některé složitější úkoly jako postarat se o slabšího, nebo mít čisté svědomí se v životě hodí bez ohledu na čísla napsaná na jakémkoli papíře. A to je k nezaplacení.