Imrich Dioszegi.Když letos v létě ve dvorské zoo vymřel vzácný druh nosorožce, vzalo to lidstvo s lakonickým klidem. Příroda tohoto býložravce prostě nepřipravila na přemnožení lidí a podle toho dopadl. Méně klidní bývají lidé, když jde o jejich vlastní výtvory.

Kolem zachování hradeckého hotelu Černigov, jehož provoz připomíná v dnešní době tělo nosorožce, kterého jeho majitel neumí živit, se strhla pravá mela. Památkou se mohl stát už dávno bez hrozby demolice na krku. Kdyby jí byl. Když jde o zachování rodinného stříbra (v tomhle případě doslova), jsou lidé schopni udělat cokoli.

Že nejde o památku, teď musel potvrdit i ministr. Na řadu možná přijde i prezident. Před zneužíváním památkové ochrany, kterou vidíme na hradeckém případu, varoval i ombudsman: institut prohlášení stavby za kulturní památku by neměl být vnímán jako účelový nástroj zabránění demolici, kdy již o odstranění stavby bylo rozhodnuto či se o demolici začalo jednat, uvedl. Možnosti záchrany jednoho chátrajícího domu v Čechách by mohl zmíněný nosorožec Černigovu závidět.