Ve východních Čechách se lidem žije nejlépe v Česku. Možná proto leží tábor pro uprchlíky, kteří chtějí mezi Čechy žít, zrovna ve východočeském Kostelci nad Orlicí. Co naše východočeské kraje řadí mezi republikovou špičku v soutěži o největší pohodu? Nízká nezaměstnanost, čistá příroda a sousedskost: Východočeši k sobě prý mají tak nějak blíž. Pomáhají si v hasičských či fotbalových klubech, jsou schopni činorodě fungovat v občanských sdruženích. Dokážou se spolu dohodnout, pochopit, vyjít si vstříc.  Východočeská pohoda ale nemá ve světě asi tak silný zvuk. Díky tomu jsme pro hlavní proud uprchlické vlny valící se i Českem jen kamenem v řečišti mířícím jinam: do Německa, Velké Británie. Prchající nešťastníci u nás jenom uvíznou proti své vůli.

Imrich Dioszegi.I proto zeje kostelecký tábor určený pro světoběžníky se slabostí pro Česko spíše prázdnotou: o život mezi Čechy většina uprchlíků nestojí.

A navzdory sociologicky prokázané východočeské pohostinnosti je to i podle  prezidenta s českým vztahem k novým sousedům vzájemné.