Pavel Bradík, bývalý hejtman kraje:
Hlava říká, že toto rozhodnutí bylo správné, neboť snahy o rozdělení by nás provázely nadále a vedly by v budoucnosti ke stejnému konci. Možná v mnohem dramatičtější podobě. Srdce naopak říká, že se styk s mými slovenskými přáteli zkomplikoval a jejich zpěvnější jazyk zmizel z reproduktorů. V době kdy by Evropané měli stát při sobě, tak jdeme směrem opačným.
Verdikt: ANO

Ema Hubáčková, operní pěvkyně:
Podle mne  Sametový rozvod  – pokojné a klidné rozdělení státu, kdy jsme se  od 1. ledna 1993 osamostatnily, byl správným krokem. Osobně nemám moc ráda žádnou závislost na někom či na něčem. Pokud máme dnes problémy, tak určitě nevyplynuly z rozdělení. Těší mne, že máme vzájemné pozitivní vztahy a nevznikla žádná averze.
Verdikt: ANO

Martin Hosták, trenér hokejistů Hradce:
Vzhledem k tendencím o integraci Evropy byl krok trošku nelogický. Na druhou stranu možná oběma zemím prospěl zisk národní identity, po které volali zejména Slováci. Jsem celkem rád, že nejsme členy eurozóny, tak jako Slovensko.
Verdikt: ANO

Lukáš Gilányi, Laxus, pomoc pro uživatele drog
:
Na otázku rozdělení Československa nemám jasnou odpověď. Beru to jako fakt, který se v dějinách obou zemí odehrál. Samostatnost a suverenita jsou určitě dobré, ale nikdy už asi nezjistíme, jaké by to bylo, kdyby
obě země zůstaly spojené.
Verdikt: NEVÍ

Výsledek: 3:0 – Tři z porotců vidí rozdělení zemí jako logický krok.