Málokterý Čech ví o Učitelovi národů Janu Amosovi Komenském tolik jako on, stejně jako o některých českých a moravských městech, která za více než patnáct let svého putování zemí v srdci Evropy stihl navštívit. Po celém světě navíc neúnavně propaguje Českou republiku i řadu našich výrobků a firem. Řeč je o panamském pastorovi, člověku mnoha profesí a zájmu HILARIU VIRGOVI, pro něhož se východočeské Pardubice staly druhým domovem.

Navštívil jste mnoho zemí po celém světě. Proč vám právě Česká republika tolik přirostla k srdci?
Když jsem přijel do České republiky poprvé, měl jsem pocit, že se v některých případech dost podobá Panamě. Postupně jsem tu začal objevovat spoustu úžasných věcí a lidí a Českou republiku si jednoduše zamiloval. Stále tu vidím obrovský potenciál, které tato země a zdejší lidé mají. A mým cílem je, abych je povzbuzoval k lepšímu, kvalitnějšímu životu, abych v nich probudil pozitivní myšlení a víru, že mohou naplnit svá přání. To totiž zatím stále ještě mnohým Čechům chybí. A já bych to rád pomohl změnit.

Jak se vám to zatím daří?
Myslím, že je to, díky Bohu, na dobré cestě. Když člověk vidí, na kolik věcí mají Češi talent, jak mají šikovné ruce a jakými jsou mistry improvizace, tak jsem přesvědčen o tom, že potenciál je tu dost velký.

Máte velký přehled o české historii. Proč jste ji studoval?
Historie země je jedním
z klíčů poznání lidí. Ta vaše  je neuvěřitelně bohatá. Je trochu škoda, že si to málokterý Čech uvědomuje. Skoro všichni tu třeba znají Komenského, ale jeho myšlenky už málokdo. Žila tu řada skvělých osobností, které ovlivnily dějiny v různých koutech světa. Občas 
s úsměvem říkám, že sem jezdím i proto, abych to Čechům co nejvíc připomínal.

Do České republiky se snažíte vracet pravidelně každý rok. Vaší základnou vždy bývají Pardubice. Proč?
Staly se mým druhým domovem. Pardubice byly prvním městem v Evropě, kde jsem kázal. Potkal jsem tu úžasné lidi, kteří mě přijali a já cítil, že ještě více potřebují poznat Boha. Proto se sem stále vracím.

Co vám Česká republika a její návštěvy dávají?
Spoustu krásných zážitků, setkání a zajímavých poznání. Vždycky se tu snažím mít otevřené oči i mysl. Když se člověk snaží někomu dát ze sebe to nejlepší, tak může i hodně dobrých věcí dostat. Mám pocit, že se to při každé mé návštěvě České republiky naplňuje měrou vrchovatou.